W miniony piątek ‒ 19 czerwca ‒ w Tymbarku odbyła się uroczystość, której głównym celem było upamiętnienie zasłużonej dla Tymbarku właścicielki dóbr ziemskich – Zofii Turskiej.
Historyczne wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w intencji zmarłych członków Rodziny Turskich i Myszkowskich oraz żyjących potomków rodzin, podczas której kazanie, przedstawiające historię rodów, wygłosił ks. dr Andrzej Jedynak. Po Mszy Świętej, w której oprawę włączyli się tymbarscy chórzyści, Strzelcy i Strażacka Orkiestra dęta Tymbarski Ton, wszyscy zgromadzeni w kościele udali się na cmentarz parafialny, by tam oddać hołd i złożyć kwiaty na grobie Zofii Turskiej, a potem w uroczystym pochodzie udać się do Parku Zofii Turskiej, gdzie rozpoczęto najważniejszą część uroczystości.
Po krótkim wprowadzeniu i zapoznaniu przybyłych gości z dalszym programem uroczystości Prezes OSP – Pan Stanisław Przybylski poprosił Gospodarze Gminy Wójta – Pawła Ptaszka o przywitanie zgromadzonych w parku Gości i Mieszkańców Gminy Tymbark, a w szczególności Rodziny Turskich – z dr Barbarą Zych – wnuczką Zofii Turskiej na czele. Wójt przedstawił także w kilku słowach rolę pamięci historycznej. Następnie głos zabrali przybyli goście: Wiesław Janczyk – Poseł na Sejm RP, Starosta Limanowski – Jan Puchała, Przewodnicząca Rady Gminy ‒ Zofia Jeż oraz Maria Kulpa ‒ Mieszkanka Tymbarku.
Punktem kulminacyjnym tej części uroczystości było odsłonięcie obelisku, upamiętniającego Zofię Turską, na którym umieszczono napis:
W hołdzie
Zofii Turskiej
1894-1975
z Myszkowskich, herbu Jastrzębiec,
ostatniej właścicielce tymbarskiego dworu,
bohaterskiej i mądrej kobiecie,
żołnierzowi Armii Krajowej,
wypędzonej z rodzinnego domu przez
władze Polski Ludowej.
Ku pamięci przyszłych pokoleń
tablicę tę Wójt i Rada Gminy Tymbark
oraz OSP w Tymbarku ufundowali.
19 czerwca 2015 roku
Ostatnim punktem piątkowej uroczystości była konferencja poświęcona kulturze i tradycji Gminy Tymbark na przestrzeni wieków, która rozpoczęła się referatem Pana Przemysława Bukowca, historyka, przedstawiciela Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, który wraz z innymi członkami Stowarzyszenia zaprezentował rys historyczny życia i działalności Zofii Turskiej ze szczególnym uwzględnieniem działalności konspiracyjnej w gajówkach oraz leśniczówkach, znajdujących się w dobrach Rodziny Turskich w rejonie Góry Mogielica wraz z prezentacją umundurowania wyposażenia oraz broni żołnierzy Armii Krajowej walczących z niemieckim okupantem na obszarze Beskidu Wyspowego w latach 1939–1945.
Referat poprzedziło podziękowanie, które Organizatorzy skierowali do Stanisława Wcisło ‒ autora publikacji, wydanej w ramach uroczystości, przedstawiającej życie Zofii Turskiej, która przekazana została uczestnikom wydarzenia. To dzięki jego wiedzy, którą zechciał się podzielić, możliwe było utrwalić historii życia i działalności Zofii Turskiej oraz kontakt z Rodziną Turskich i Myszkowskich, dzięki udostępnieniu adresów członków rodzin.
Wspomnieniami z życia swojej babci podzieliła się również wnuczka Zofii Turskiej ‒ dr Barbra Zych, która ze wzruszeniem opowiedziała jak bardzo Pani Turska kochała Tymbark i tęskniła do tymbarskich krajobrazów, które uważała za najpiękniejsze na świecie
Konferencje uświetnił występ artystyczny uczniów z Gimnazjum Samorządowego w Tymbarku, którzy pod okiem dyrektora Tomasza Zielińskiego przygotowali piękny i wzruszający montaż słowno-muzyczny, nawiązujący tematycznie do uroczystości.
Ostatnim punktem programu uroczystości była prezentacja multimedialna przedstawiająca historię najstarszego stowarzyszenia działającego na terenie naszej gminy – OSP w Tymbarku, którą przygotowała Prezes Stanisław Przybylski.
Konferencji towarzyszyła wystawa prac lokalnych artystów, prezentująca różnorodną twórczość począwszy od malarstwa, poprzez haft i rękodzieło artystyczne, grafikę po rzeźbę. Swoje prace wystawiali: Marta Piętoń – pastele, Maria Palka – haft, Łucja Kulpa – haft, Jan Plata – grafika, Mieczysław Kordeczka – malarstwo, Antoni Filipiak – rzeźba oraz rękodzieło artystyczne Pań z KGW z: Zamieścia, Podłopienia, Zawadki. W małej sali obejrzeć można było także wystawę zdjęć pn. Tymbark w starej fotografii, a na parterze budynku Izbę Pamięci Narodowej, gdzie zgromadzono pamiątki historyczne związane z regionem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tej jakże ważnej uroczystości: Prezesowi OSP Stanisławowi Przybylskiemu, który wcielił się w role konferansjera, ks. Edwardowi Nylcowi i innym księżom – za odprawienie Mszy Świętej, Panom: Janowi Placie i Klemensowi Wasilewskiemu ‒ za pomoc w organizacji, lokalnym artystom – za udostępnieni prac na wystawę, pracownikom Biblioteki Publicznej w Tymbarku z Panią Ewą Skrzekut na czele ‒za przygotowanie wystawy i poczęstunku, Paniom kucharkom z Przedszkola Samorządowego ‒ za przygotowanie pysznego poczęstunku dla gości, młodzieży z Gimnazjum Samorządowego ‒ za piękny występ, tymbarskiemu Strzelcowi z Panem Robertem Nowakiem na czele ‒ za oprawę Mszy Świętej oraz ceremonii odsłonięcia obelisku i złożenia kwiatów, Strażackiej Orkiestrze Dętej Tymbarski Ton za uświetnienie całej uroczystości.
Organizatorem wydarzenia byli Wójta Gminy Tymbark oraz OSP Tymbark, przy współfinansowaniu Województwa Małopolskiego w ramach projektu pn. Tradycje narodowe Gminy Tymbark na przestrzeni wieków – organizacja konferencji poświęconej historii i kulturze Gminy Tymbark, połączonej z odsłonięciem postumentu, upamiętniającego zasłużoną dla Tymbarku właścicielkę dóbr ziemskich – Zofię Turską.