Odkryj Beskid Wyspowy. Zielonym szlakiem na Śnieżnicę

Odkryj Beskid Wyspowy. Zielonym szlakiem na Śnieżnicę

Wyprawa na Śnieżnicę była połączona z inauguracją nowo wytyczonego szlaku zielonego. Wędrowcy pod opieką przewodnika Mirosława Sipaka, którzy wybrali ten szlak (choć nie lekki) nie żałowali, bo po drodze zmagając się z własnymi słabościami mogli podziwiać piękne widoki.

Na szczycie Śnieżnej Góry gości powitał Benedykt Węgrzyn Wójt Gminy Dobra.  Mszę Świętą odprawił ks. Jan Zając – kapelan i gospodarz Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy oraz ks. Piotr Lewandowski z Parafii w Imielinie 

Członkinie Koła Gospodyń Wielkich w Przenoszy z przewodniczącą Maria Cygal oraz strażacy z OSP w Skrzydlnej częstowali turystów smaczną kiełbasą z grilla. 

Wśród  600 grupy piechurów z najdalszego zakątka Polski przybyła Karolina Gajewska z Krośca k/ Płońska, a z najdalszego zakątka świata przybyli Zofia Trybuś i Antoni Trybuś z Abu Dabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Najmłodszy zdobywcą Śnieżnicy był 14 miesięczny Szymon Smoleń z Chyszówek, a najstarszym 78. letni Stefan Opoka z Dobrej.

Na Najmilszą Śnieżnej Góry wybrano Agatę Drab. Najmilszymi wybrano braci Antoniego i Jana Nowaków ze Szkrzydlnej.  

W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Dobra najlepszą wiedzą wykazali się Milena Stasiak z Wiśniowej  (I miejsce), Elżbieta Jarosz z Dobrej (II miejsce), Teresa Palacz z Lipowego (III miejsce).

Laureaci otrzymali nagrody z rąk Wójta Gminy Dobra Benedykta Węgrzyna i Prezesa KS Stradomka Henryka Pazdura.

Nad bezpieczeństwem czuwali i transport zapewnili druhowie z OSP w Skrzydlnej z Prezesem Januszem Smagą  i Naczelnikiem Arturem Drabą  oraz leśniczy Stanisław Cygal.

Po spotkaniu na Śnieżnicy turyści przeszli na stację PKP w Kasinie Wielkiej, gdzie pobito rekord świata w śpiewaniu piosenki kolejowej „WARS WITA WAS”,  pod dowództwem Waldemara Domańskiego ze Stowarzyszenia Lokomotywa Koalicja Kolei Galicyjskiej .   

Następna wyprawa już w najbliższą niedzielę 12 lipca turyścią wybiorą się na Kamionną. 

Zobacz również