6 września 2015 roku w Kasinie Wielkiej na przysiółku „Mogiła” odbyła się uroczystość z okazji 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz walk obronnych w 1939 roku.
Wiązanki kwiatów na pomniku złożył Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Aleksandrą Kania oraz Dyrektor ZPO pani Janina Ziemianin wraz z uczniami szkoły. Przy pomniku odprawiona została msza święta , której przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Jan Zając ze Śnieżnicy.
W wygłoszonej homilii wspomniał bohaterów walk, którzy oddali życie za wolność. Mówił o bohaterstwie, odwadze, a także o wychowaniu patriotycznym w rodzinach i umiłowaniu swojej historii do ojczyzny.
– Człowiek tylko wtedy jest zdolny do poświęcenia innym i swojej rodzinie gdy posiada wyniesione z domu wszystkie wartości – zanzaczył kapłan ze Śnieżnicy.
Oprawę mszy świętej zapewnili: schola młodzieżowa , orkiestra dęta „Echo Zagórzan”oraz miejscowy organista. Były również obecne poczte sztandarowe OSP, oraz uczniowie z ZPO w Kasinie Wielkiej.
Po mszy św. z patriotycznym programem artystycznym wystąpiła młodzież z ZPO w Kasinie Wielkiej. Na zakończenie zebranych mieszkańców i gości Ks. Jan Zając wszystkich pobłogosławił relikwiami Świętego Jana Pawła II , które przywiózł ze Śnieżnicy.
Wójt Gminy w swoim wystąpieniu w skrócie przypomniał przebieg walk obronnych na terenie Kasiny Wielkiej i ziemi mszańskiej oto co powiedział.
Co roku w pierwszych dniach września obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz walk obronnych naszej ojczyzny i na terenie ziemi zagórzańskiej. Dzisiaj obchodzimy już 76 rocznicę tego wydarzenia. Walki trwały od pierwszych dni września natomiast na naszym terenie walki miały miejsce w dniach 3-4 września 1939 roku. Najeźdźcy niemieccy od strony Słowacji wkroczyli na teren naszej Ojczyzny. Spotkali jednak bardzo duży opór zarówno ze strony naszego wojska 10 Brygady Kawalerii Pancernej dowodzonej przez płk. Stanisława Maczka, jak również ze strony ludności cywilnej, która nie chciała podporządkować się okupantowi. 10 Brygada Kawalerii Pancerno-Zmotoryzowanej wywodziła się z Rzeszowa gdzie posiadała macierzystą jednostkę i wchodziła w skład Armii “Kraków” jako szybki odwód reagowania – zakończył Bolesław Żaba.
Źródło:Ug Mszana Dolna