Ruszają konsultacje budżetu obywatelskiego dla Małopolski

Ruszają konsultacje budżetu obywatelskiego dla Małopolski

Dzisiaj rozpoczynają się konsultacje społeczne regulaminu Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, który ma zacząć funkcjonować od przyszłego roku. Do podziału może być nawet 6 mln zł. Już wiadomo, że na realizację w ramach budżetu obywatelskiego będą mogły liczyć projekty prospołeczne, kulturalne, edukacyjne, sportowe lub turystyczne.

– Jesteśmy pierwszym regionem, który wprowadza budżet obywatelski na poziomie województwa na tak dużą skalę. Cieszymy się, że mieszkańcy Małopolski będą mogli mieć jeszcze większy wpływ na rozwój miejsca, w którym żyją i pracują podkreśla marszałek Marek Sowa.
 
Spotkania konsultacyjne dotyczące regulaminu Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego odbędą się w najważniejszych miastach regionu. Pierwsze już w środę – 30 września br. – w Nowym Sączu. Kolejne odbędą się: w Krakowie (1 października), Tarnowie (2 października) i Oświęcimiu (6 października). Każdy, kto chce wziąć udział w konsultacja powinien wysłać zgłoszenie na adres: bo@umwm.pl, w mailu prosimy podać: miejsce konsultacji, termin, e-mail oraz liczbę osób chcących uczestniczyć w spotkaniu. 
 
W trakcie konsultacji będzie szansa porozmawiać o zasadach zgłaszania projektów w ramach budżetu obywatelskiego, ich weryfikacji i ostatecznego wyboru do realizacji. Warto przypomnieć, że w obecnym kształcie regulaminu szacunkowa wartość zgłaszanego przez mieszkańców projektu o zasięgu powiatu powinna wynosić od 50 tys. zł do 100 tys. zł, natomiast o zasięgu subregionalnym – od 100 tys. zł  do 300 tys. zł. Każdy zgłoszony projekt ma przechodzić przez weryfikację departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, którzy będą oceniać nie tylko jego zgodność z obowiązującymi przepisami ( w tym m.in. kompetencjami i zadaniami województwa), ale także możliwością realizacji i korzyści dla całego regionu.
 
Przypomnijmy, po raz pierwszy budżet obywatelski został wprowadzony w brazylijskim mieście Porto Alegre w1989  r. Idea ta szybko zyskała popularność. Szacuje się, że obecnie budżet obywatelski funkcjonuje w ponad 1200 gminach na świecie. W Polsce pierwszym województwem, w którym funkcjonował budżet obywatelski, było Podlasie.
 
Lista spotkań konsultacyjnych:
 
  • Nowy Sącz – 30 września 2015 r., Sala Ratuszowa Miasteczko Galicyjskie, ul. Lwowska 226 godz. 14.30 – 16.30; (termin zgłoszeń na spotkanie do: 29.09.2015 r.)
  • Kraków – 1 października 2015 r., Sala Sesyjna SWM, ul. Racławicka 56, godz. 16.00 – 18.00; (termin zgłoszeń na spotkanie do: 30.09.2015 r.)
  • Tarnów – 2 października 2015 r., Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1, godz. 9.00 – 11.00; (termin zgłoszeń na spotkanie do: 01.10.2015 r.)
  • Oświęcim – 6 października 2015 r., Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu im. Ł. Górnickiego, Galeria Książki, ul. Nojego 2B, godz. 16.30 – 18.30; (termin zgłoszeń na spotkanie do: 05.10.2015 r.)

 

Zobacz również