Starostwo wyznaczyło pięć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej

Starostwo wyznaczyło pięć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej

Od 1 stycznia 2016 roku będziemy mogli skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Będzie mógł z niej skorzystać prawie każdy. Na terenie powiatu limanowskich punktów bezpłatnej pomocy prawnej powstanie pięć.

Proponowany w ustawie system ma objąć trzy elementy: nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatną informację prawną oraz edukację prawną. 1 stycznia 2016 roku ma rozpocząć się realizacja pierwszego z nich. W całym kraju ma powstać ponad 1,5 tys. punktów świadczących bezpłatną pomoc prawną. 

W powiecie limanowskim takich punktów ma powstać pięć (Gmina Jodłownik, Łukowica, Kamienica, Laskowa, Miasto Mszana Dolna i w Limanowej: budynek Starostwa Powiatowego).

– To bardzo dobry pomysł, bo wiele osób nie stać na taką bezpłatną pomoc prawną – uważa Jan Puchała, Starosta Limanowski. Wierzę, że ten system się sprawdzi. Uznaliśmy, że na terenie naszego powiatu trzeba równomiernie rozłożyć punkty konsultacji prawnej, tak aby mieszkańcy w mairę możliwości mieli je na miejscu. Nie jest możliwe, aby w każdej gminie taki punkt powstał, bo musimy się trzymać rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości – dodaje starosta. 

W punktach pomocy prawnej będzie można uzyskać informacje na etapie postępowania przedsądowego z zakresu prawa cywilnego, karnego, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, a także prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak czytamy o projekcie na internetowej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości – połowę punktów świadczących pomoc prawną mają prowadzić organizacje pozarządowe.

Pomocy prawnej udzielać mieliby – obok adwokatów i radców prawnych – także absolwenci wyższych studiów prawniczych z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w zakresie realizacji tego typu usług oraz doradcy podatkowi. W pozostałych punktach dyżurować mają adwokaci i radcowie prawni.

Zobacz również