Gimnazjaliści poznawali historię na ścieżce historycznej

Przypadająca w tym roku 70 rocznica zakończenia II wojny światowej była jedną z okazji do wyjścia na ścieżkę historyczno-edukacyjnej wokół Mogielicy.

 Celem wyprawy było uczczenie pamięci ofiar ludności cywilnej oraz polskich żołnierzy, poległych w czasie działań wojennych. Słoneczna aura umożliwiła młodzieży klas pierwszych Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Słopnicach wziąć udział w lekcjach historii i przyrody ożywionej. Uczniowie wraz z nauczycielami w ciągu dwóch dnie wędrowali fragmentem ścieżki historyczno-edukacyjnej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK im. kpt. Juliana Krzewickiego.

Trasa wiodła od budynku Szkoły Podstawowej w Słopnicach Górnych, przez zrzutowisko alianckie „Sójka” na wzgórzu Dzielec, polanę Magorzyca, Wyrębiska Zalesiańskie oraz Krzyż Partyzancki. W czasie wędrówki młodzież miała okazję poznać miejsca pamięci związane z regionem oraz ciekawostki na temat działalności Armii Krajowej w czasie II wojny światowej na terenie Słopnic i Mogielicy. Na każdym z punktów uczniowie aktywnie spędzali czas poprzez m.in poznawanie elementów partyzanckiego umundurowanie i uzbrojenia jak np.: latarka, mapa, kompas, ładownice, opatrunki pierwszej pomocy.

Ścieżka to także walory przyrodniczo-krajobrazowe Beskidu Wyspowego. Obcując z przyrodą, uczniowie mieli szansę utrwalić różne gatunki drzew, okazy roślin i zwierząt oraz poznać panoramy rozciągające się z Dzielca i Przełęczy Słopnickiej na Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy oraz Tatry. Podsumowaniem wyprawy było wspólne, integracyjne ognisko przy ośrodku narciarstwa biegowego na Zalesiu oraz edukacyjne gry i zabawy. Młodzież miała okazję m.in. sprawdzić swoje umiejętności w składaniu na czas metalowej repliki pistoletu maszynowego Sten Mk II z okresu II wojny światowej. W ciągu dwóch dni wszyscy uczniowie wspólnie pokonali 20 kilometrów. Mamy nadzieję, że jak tylko pogoda dopisze powrócimy na turystyczno-edukacyjną ścieżkę naszej małej ojczyzny.

Źródło: UG Słopnice

Zobacz również