XIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. kan. Józefa Jamroza

XIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. kan. Józefa Jamroza

XIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”, którego finał miał miejsce w niedzielę 18 października.

Impreza, która odbyła się w minioną niedzielę w sali kina „Luboń” w Mszanie Dolnej, okazała się równie owocna jak poprzednie. Na ręce siostry Patrona konkursu, Władysławy Anny Jamróz, 328 poetów z kraju i zagranicy nadesłało 1250 prac.
Konkurs, zainicjowany w 2003 roku przez poetów Zagórza i Podhala w celu nagłośnienia morderstwa dokonanego w nocy z 10/11 grudnia 2001 roku w Jelczu-Laskowicach w diecezji wrocławskiej na kapłanie rodem z Mszany Dolnej, jest kontynuowany co roku.

Współorganizatorami tegorocznej edycji konkursu był Burmistrz Miasta Mszana Dolna Józef Kowalczyk oraz Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba.
Nadesłane na konkurs prace oceniało jury w składzie:
Ks. Janusz Kozłowski – przewodniczący Jury – duszpasterz, poeta, krytyk literacki, animator życia sportowego kulturalnego, organizator wielu Ogólnopolskich Konkursów Poetyckich i Literackich ze Świdnika;
Władysława Anna Jamróz – poetka, pisarka, dziennikarka, polonistka;
Agnieszka Modrzejewska-Potaczek – Przewodnicząca Rady Miasta Mszana Dolna – radca prawny;
Agnieszka Sasal – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Mszana Dolna, filolog, wicedyrektor Zespołu Szkół Wł. Orkana w Porębie Wielkiej.
W poszczególnych kategoriach przyznano wiele nagród i wyróżnień.
Nagrody specjalne w kategorii „Poezja” otrzymali: S. Hilaria Szałyga – Karmelitanka od Dzieciątka Jezus z Balic k/Krakowa i Kazimierz Surzyn z Juszczyna.
Zdobywcami kolejnych nagród są:
I – Leokadia Baran z Krakowa i Michał Janusz z Lublińca;
II – Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy, Bogumił Wtorkieiwcz z Kielc i Teresa Kapczyńska z Niemiec;
III – Andrzej Sikorski z Poznania i Piotr Fałczyński z Ołoboku

W kategorii „Poezja gwarowa” główne nagrody otrzymali: Kazimierz Surzyn z Juszczyna, Zofia Roj – Mrozicka z Zakopanego, Barbara Stożek z Mszany Dolnej i Anna Waluś z USA.

W kategorii „Proza” laureatami zostali: Antoni Filipowicz z Ożarowa Mazowieckiego, Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy, Zbigniew Broński z Krosna, Bożena Jolanta Bąk z Poznania, Krystyna Igras z Chełma.
W kategorii „Wspomnienia – Świadectwa” zwyciężyli: Wanda Wachowicz z Radomska, Kazimierz Surzyn z Juszczyna, Piotr Krawczuk z Knyszyna, Magdalena Jęczmykowa z Warszawy, Zofa Bobik z Zębu k/Zakopanego, Mirosława Wencel ze Środy Wielkopolskiej, Ewa Szymczak ze Szczytna.
W kategorii „Malarstwo” przyznano 3 pierwsze nagrody specjalne, które otrzymali: Anna Wilamowska z Milanówka, Antoni Filipowicz z Ożarowa Mazowieckiego, Bogumił Wtorkiewicz z Kielc. Pozostali laureaci tej nagrody to: Anna Bogucka z Zakopanego i Emilian Wilamowski z Milanówka.

Specjalne wyróżnienia za działalność charytatywną zdobyli: Leokadia Barana z Krakowa i Jan Baran z Krakowa.

W kategorii „Twórczość dzieci i młodzieży” laureatami zostali uczniowie ze Szkół Podstawowych i Gimnazjów w Birczy, w Chyszówkach, Jaworznej, Jurkowie, Limanowej, Mszanie Dolnej, Stanisławowie Pierwszym, Ujanowicach, Wilczycach i Zembrzycach.

Władysława Anna Jamróz

Zobacz również