(Pod)kantorowy oszust w rękach krakowskiej policji. Oszukiwał na terenie całej Polski

(Pod)kantorowy oszust w rękach krakowskiej policji. Oszukiwał na terenie całej Polski

Policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 51-letniego oszusta, który na terenie Krakowa i innych miast w kraju oszukiwał turystów usiłujących wymienić walutę. Zabierał gotówkę – w zamian wręczał …….ulotki.

Pierwszy raz o zdarzeniu zostaliśmy poinformowani w maju 2015 r. Do policjantów I Komisariatu Policji  w Krakowie zgłosiła się oszukana kobieta. Oświadczyła, że gdy czekała na wymianę pieniędzy przed jednym z kantorów w centrum Krakowa,  podszedł do niej nieznany  mężczyzna w wieku ok 50 lat i zaproponował wymianę pieniędzy na korzystniejszych warunkach. 

Kobieta skorzystała z tej propozycji – mężczyzna przekazał kobiecie walutę polską zwiniętą w rulon – równowartość wymienianej kwoty przeliczał w obecności „klientki”. Następnie uczestnicy transakcji rozeszli się. Po krótkiej chwili kobieta zorientowała się, że została oszukana. Okazało się, że w przekazanych pieniądzach zwiniętych w rulon znajdował się tylko jeden  banknot 100 zł, a pozostałe pieniądze to waluta jednego ze wschodnich krajów nie posiadająca tak dużej wartości. 
Policjanci, którzy zajęli się tą sprawą ustalili, że sprawca ten działał na terenie całego kraju – ciągle podróżując.  Namierzenie oszusta nie było łatwe, gdyż cały czas się przemieszczał, a ofiar finansowych ciągle przybywało. Policjanci zajmujący się tą sprawą sporządzili między innymi, rysopis poszukiwanego mężczyzny – z relacji osób pokrzywdzonych wynikało, że to mężczyzna w wieku ok. 50 lat o ciemnej karnacji ciała.

Kilka dni temu w rejonie Rynku Głównego jeden z policjantów zajmujących się sprawą oszusta, zauważył mężczyznę, który przypominał sprawcę. Po sprawdzeniu okazało się, że to poszukiwany mężczyzna – 51 letni – jak się okazało obywatel Bułgarii. Przy zatrzymanym  znaleziono  ulotki reklamowe (blisko 100 sztuk), które przypominały wyglądem polskie banknoty, oraz zwiniętą w rulon walutę wschodnią, którą sprawca wykorzystywał przy popełnianych oszustwach. Mężczyzna ponownie wrócił do Krakowa i szukał kolejnych ofiar.

Zatrzymanemu 51-latkowi przedstawiono – na chwilę obecną –  kilkanaście zarzutów popełnienia przestępstwa  z art.286 par 1 kk (oszustwo), za które grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat. Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Z uwagi na to, iż do podobnych przestępstw  doszło na terenie całego kraju – decyzją Sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany. 

Postępowanie w tej sprawie w toku, w chwili obecnej włączane są inne postępowania z całej Polski.

Zobacz również