Powiatowy lekarz weterynarii stwierdził wściekliznę u lisa

Powiatowy lekarz weterynarii stwierdził wściekliznę u lisa

Wściekliznę u lisa odstrzelonego przez myśliwych w Kostrzy (gm Jodłownik) stwierdził Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Limanowej. To pierwszy taki przypadek w tym roku na limanowszczyźnie.

3 listopada w kostrzy odbywało się polowanie. Mysliwi ustrzelili lisa. Ten miał sciekliznę. 

– Zwłoki lisa zostały zbadane w kierunku wścieklizny w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Krakowie. 6 listopada otrzymaliśmy sprawozdanie z badań potwierdzające zakażenie wirusem wścieklizny – mówi Jerzy Joniec, Powiatowy Lekarz Weterynarii. 

W tym samym dniu zostały wdrożone procedury zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 7 stycznia 2005 roku w sprawie zwalczania wścieklizny (Dz.U. nr 13, poz. 103). 

– Kolejnymi etapami postępowania administracyjnego będzie wyznaczenie obszaru zagrożonego wystąpieniem choroby zakaźnej – wścieklizny. O rozległości obszaru zagrożonego wścieklizną zwierząt, sposobu jego oznakowania oraz nakazów i zakazów obowiązujących na tym obszarze poinformuje. Zakreślony obszar obejmie mniej więcej 5 km od miejsca gdzie lis został ustrzelony – dodaje Jerzy Joniec.

Jeżeli lis podejdzie zbyt blisko zachowajmy ostrożność, w żadnym przypadku nie zależy dotykać, ani głaskać zwierzęcia, zwierzę może się wtedy bronić gryząc 
i drapiąc człowieka. Pamiętajmy o tym, że lis może być nosicielem wielu groźnych chorób, w tym wścieklizny.

Podstawowe objawy wścieklizny w dzikich zwierząt:  

  • utrata ich wrodzonego lęku;
  • aktywność dzienna na terenach zamieszkałych przez ludzi;
  • ataki na psy;
  • nieskoordynowane ruchy.

    Jeżeli na terenie naszej gminy zaobserwują Państwo obecność zwierząt wykazujących objawy wskazujące na zakażenie wścieklizną prosimy 
    o poinformowanie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Limanowej 
    nr tel. 18-337-17-61. 


Zobacz również