„Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”

„Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”

26 października w progach ZS nr 1 w Mszanie Dolnej powtórnie zagościli uczniowie z Izraela: ze szkół w Modin i Haderze, które należą do tzw. szkół demokratycznych, wdrażających idee pedagogiki Janusza Korczaka w swój program, strukturę i organizację. Spotkanie odbyło się w ramach międzynarodowego projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”

Właśnie wokół pojęć: „spotkanie, dialog, pokój” osnuta była nie tylko dekoracja plastyczna i wspólny artystyczny projekt, ale cała idea tego wydarzenia. Mszańska młodzież zaprezentowała gościom nie tylko wspomnienia przedwojennej, dwu-kulturowej Mszany i tragicznego losu żydowskiej części mieszkańców, ale też próbkę rodzimego folkloru, który ogromnie się gościom spodobał i koncertująca w pięknych, ludowych strojach trójka uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej: Marta i Paweł Bednarz oraz Kinga Krzan, zbierała gromkie brawa

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowali swój program w języku polskim i angielskim, zaś na koniec zaśpiewali po hebrajsku i po polsku pieśń będącą życzeniami pokoju: „Hevenu szalom alechem” – „A pokój niech będzie z nami”, w którą, naturalnie, włączyli się przybysze z Izraela. Goście otrzymali pamiątkowe bransoletki w polskich barwach narodowych, by dobrze wspominali pobyt w naszej Ojczyźnie.

Potem uczniowie, ale i nauczyciele, malowali na wielometrowym płótnie – które potem zostało podzielone na pamiątkę dla każdej z 3 szkół – swoje skojarzenia na temat: „pokój, przyjaźń, akceptacja, dialog”, zaś zwolennicy integracji sportowej rozegrali mecz koszykówki, w którym Izraelczycy okazali się bezkonkurencyjni. Był jeszcze wspólny polonez oraz integracyjne tańce izraelskie oraz poczęstunek polskim ciastem, które wywołało zachwyt izraelskich gości.

Na koniec odbyła się wspólna ceremonia w miejscu zbiorowego mordu mszańskich Żydów – Izraelczycy odczytali po hebrajsku wiersz naszej noblistki, Wisławy Szymborskiej poświęcony ofiarom Holokaustu, polscy uczniowie odmówili Psalm 16 i zagrali nad mogiłą „Łzy matki”. Także i ta ceremonia pokazała, że więcej nas łączy niż dzieli. „Jeśli pozostajemy zamknięci sami w sobie, nie możemy się rozwijać. Natomiast gdy poznajemy inne kultury, inne sposoby myślenia, inne religie, zaczynamy tę wspaniałą przygodę, która nazywa się dialogiem” – uczy nas Papież Franciszek. Również Jan Paweł II nieustannie zachęcał nas do postaw dialogu i szacunku oraz zachęcał do takich spotkań młodzieży.

Zespół Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej uczestniczy w projekcie od trzech lat, koordynatorką jest Urszula Antosz-Rekucka, która m.in. za działania na rzecz dialogu, ale także inne przedsięwzięcia antydyskryminacyjne, wychowywanie młodych w duchu empatii i wrażliwości na potrzeby innych, otrzymała wyróżnienie w prestiżowej, ogólnopolskiej Nagrodzie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Uroczystości z udziałem minister edukacji, w czasie których laureatka miała okazję opowiedzieć o tym, co dobrego dzieje się w tym zakresie w mszańskiej szkole, odbyły się 23 października w Warszawie.

Źródło:mszana-dolna.eu

Zobacz również