Justyna Kowalczyk dokonała historycznego wyczynu

Justyna Kowalczyk dokonała historycznego wyczynu

Nasza znakomita biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk odniosła kolejny sukces! Tym razem …statystyczny. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS)postanowiła zmienić zasady liczenia pucharowych zwycięstw w biegach narciarskich.

Tym sposobem mieszkanka Kasiny Wielkiej wyraźnie podskoczyła w tabeli wszechczasów. Obecnie na koncie Justyny widnieje 49 pucharowych triumfów, zamiast dotychczasowych 30. Daje to drugie miejsce, za nieosiągalną Marit Bjoergen (102 zwycięstwa!!!).

   Skąd różnice? Międzynarodowa Federacja Narciarska traktowała biegi narciarskie dość specyficznie. Każdy wieloetapowy cykl np. Tour de Ski traktowany był jako całość. Czyli? Jest osiem biegów dzień po dniu, ale żadnego z nich nie zaliczano na indywidualne konto danej zawodniczki, liczył się tylko końcowy wynik. Tym sposobem tylko w „Tourze”, Justynie Kowalczyk ukradziono(nie boję się tego powiedzieć) 14 zwycięstw. Dla przykładu w skokach narciarskich, nikt nie wpadł na pomysł żeby w „Turnieju Czterech Skoczni” przyznawać pucharowe zwycięstwo tylko za końcowy triumf. Ba! W biathlonie do Pucharu Świata zalicza się starty olimpijskie i w mistrzostwach świata.

   Dzięki tej reformie bardzo wyraźnie zmieniają się statystyki  w pucharowej karuzeli, naszej dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej.

1)      Zamiast dotychczasowych 200 startów, obecnie widnieje 280

2)      Zamiast dotychczasowych 30 zwycięstw, obecnie widnieje 49

3)      Zamiast dotychczasowych  63 miejsc na podium, obecnie widnieje 102

   Z całą pewnością jest to sprawiedliwe rozwiązanie, zamiast krzywdzącego odbierania zwycięstw według „widzi mi się” jakiegoś narciarskiego działacza. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do klasy sportowej naszej zawodniczki, to wystarczy spojrzeć na zestaw zawodniczek za Justyną Kowalczyk.

Dziesiątka narciarek biegowych z największa liczbą pucharowych zwycięstw w historii: 

  1.  Marit Bjoergen (Norwegia) – 102 zwycięstwa
  2. Justyna Kowalczyk (Polska) – 49 zwycięstw
  3. Jelena Wialbe (ZSRR) – 45 zwycięstw
  4. Bente Skari – Martinsen (Norwegia) – 42 zwycięstwa
  5. Therese Johaug (Norwegia) – 26 zwycięstw
  6. Virpi Kuitunen (Finlandia) – 25 zwycięstw
  7. Petra Majdic (Słowenia) – 24 zwycięstwa
  8. Stefania Belmondo (Włochy) – 24 zwycięstwa
  9. Larisa Łazutina (ZSRR) – 21 zwycięstw
  10. Katerina Neumannova (Czechy) – 19 zwycięstw  

Tekst: Rafał Kubowicz

Zobacz również