Kasina Wielka. "Dziki" przystanek dla busów będzie legalny. Kiedy? Jak znajdą się pieniądze

Kasina Wielka. "Dziki" przystanek dla busów będzie legalny. Kiedy? Jak znajdą się pieniądze

Urząd Gminy w Mszanie Dolnej i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie wspólnie wybudują przystanek dla busów w Kasinie Wielkiej. Do tej pory busy w ciągu drogi wojewódzkiej 964 w pobliżu skrzyżowania z drogą gminną, w stronę stacji kolejowej i wyciągu narciarskiego zatrzymywały się "na życzenie".

Kiedy mieszkańcy Kasiny Wielkiej dowiedzieli się, że przystanku we wspomnianej lokalizacji na drodze wojewódzkiej 964 nie będzie – od razu zareagowali. Zaczęli pisać listy i do Urzędu Gminy w Mszanie Dolnej i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Na próżno jednak oczekiwali odpowiedzi, bo przystanku w pobliżu  skrzyżowania  z drogą gminną,  w stronę  stacji kolejowej i wyciągu narciarskiego nigdy nie było, a tylko dobra wola kierowców jeżdżących na trasie Kasina Wielka – Mszana Dolna sprawiła, że w tym miejscu się zatrzymywali. Kilka razy kierowcy za takie zachowanie zostali ukarani mandatami i z wąłsnej kieszeni musieli wyłożyć 3 tyś. złotych.

– Sprawdziłem i na naszej mapie drogi wojewódzkiej 964 lokalizacji takiego przystanku nigdy nie było – mówi Roman Leśniak, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Śmiało zatem można powiedzieć, że kierowcy w tym miejscu zatrzymywali się dalej zatrzymują się nielegalnie. Robią, to oczywiście nie z własnej woli, ale z woli klientów, którzy ich proszą o zatrzymywanie.

– Wspomniane miejsce było przez nas wizytowane. Wspólnie z władzami Gminy Mszana Dolna, a także policją dwukrotnie była tam przeprowadzona wizja lokalna. Myślę, że nie ma przeszkód, aby w ciągu drogi wojewódzkiej 964, właśnie w tym miejscu powstał przystanek dla busów. Przystanków, które w pasie drogowym działają jest bardzo dużo. Warunek jest jeden. Gmina do końca roku musi złożyć do nas wniosek i po opracowaniu dokumentacji projektowej taki przystanek powstanie. Jeżeli zrobi, to w przyszłym roku – sprawa znów przeciągnie się w czasie – zaznacza Roman Leśniak.

czy jednak znajdą się na to pieniądze? Na razie nie wiadomo. Koszty wybudowania przystanku po połowie poniesie zarówno mszańska gmina jak i ZDW w Krakowie.

– W momencie  uzyskania pozwolenia na budowę, gmina przystąpi  do realizacji zadania wspólnie z ZDW, pod warunkiem zabezpieczenia na ten cel odpowiednich środków – informuje z kolei Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców tego  rejonu, na wniosek  radnych  wsi, rozważamy lokalizację tymczasowego przystanku przy drodze gminnej (w kierunku wyciągu narciarskiego „Śnieżnica – przyp.red.). Poczyniliśmy pewne działania w tej sprawie, które powinny doraźnie  rozwiązać problem, zanim powstaną zatoki  przystankowe – dodaje Bolesław Żaba.

Wójt UG w Mszanie Dolnej na razie nie zdradza arkana swojego pomysłu, ani kosztów jakie gmina poniesie w związku z lokalizacją prowizorycznego i tymczasowego przystanku.

Zobacz również