Koncert CANTICUM IUBILAEUM w Telewizji Trwam

Koncert CANTICUM IUBILAEUM w Telewizji Trwam

Dzisiaj 8 grudnia o godzinie 22:00 Telewizja Trwam wyemituje koncert Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM z Limanowej, który został zarejestrowany 13 września w Kościele Św. Antoniego w Gdyni.

Koncert odbył się w ramach projektu „Małopolska Trójmiastu w hołdzie śp. prof. Józefowi Świdrowi” współfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego. Podczas koncertu Chóru Mieszanego „Canticum Iubileum”
z Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod dyrekcją Marka Michalika , zaprezentowane zostały znane kompozycje sakralne Mistrza Józefa Świdra oraz utwory m.in. Mozarta, Nowowiejskiego, Twardowskiego czy Botora.

Chórowi towarzyszyła Jadwiga Postrożna – mezzosopran, na co dzień solistka Opery Wrocławskiej. Akompaniował Zygmunt Kokoszka – organista Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Koncert odbył się w czasie trasy koncertowej chóru na Wybrzeże Gdańskie.

Powtórkę koncertu będzie można obejrzeć w TV Trwam  9 grudnia we środę
o godzinie 14:00.

Warto wiedzieć:

Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM – powstał w 1998 roku przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej z inicjatywy organisty i obecnego dyrygenta Marka Michalika. Początkowo chór liczył około dwudziestu osób. Do dnia dzisiejszego jego skład się powiększył ponad dwukrotnie. W chórze śpiewają uczniowie, studenci, osoby pracujące zawodowo i będące już na emeryturze. W 2000 roku -jubileuszowym, zespół przyjął nazwę CANTICUM IUBILAEUM, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „radość śpiewania”. Repertuar chóru stanowią liczne dzieła muzyczne tworzone od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Są to głównie utwory sakralne oraz świeckie z wielu zakątków świata i w różnych językach. Głównym celem i zadaniem chóru jest dbanie o piękno oprawy liturgii mszy świętej, ale także szeroka działalność koncertowa. Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM wystąpił w wielu miastach w Polsce. Koncertował także za granicą (Słowacja, Niemcy, Austria, Włochy, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja). Chórzyści pod dyrekcją Marka Michalika, współpracowali z wieloma znakomitymi orkiestrami, dając wspólne koncerty (Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Kameralna L’ Estate Armonico, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Orkiestra Krakowskiej Młodej Filharmonii i inne). Chór jest laureatem około trzydziestu konkursów chóralnych, krajowych i międzynarodowych.
Do laurów zdobytych tylko  w ubiegłym roku należy zaliczyć: II miejsce na
XV Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych – Pińczów 2014, III miejsce na
V Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym CRACOVIA CANTANS – Kraków 2014, II miejsce na VII Międzynarodowym Konkursie Chóralnej Pieśni Maryjnej – Częstochowa 2014. We wrześniu br. chór zdobył I miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” na Kaszubach.

Chór prowadzi nabór do wszystkich głosów. Zaprasza chętnych do śpiewania na próby w każdy wtorek i piątek do Sali Domu Pielgrzyma przy limanowskiej bazylice na godzinę 18:30.

Zobacz również