Mszana Dolna. Zamieszanie wokół odbioru śmieci? W tej sprawie zachowujemy ciągłość

Mszana Dolna. Zamieszanie wokół odbioru śmieci? W tej sprawie zachowujemy ciągłość

Mieszkańcy Mszany Dolnej zastanawiają się jakie od nowego roku będą obowiązywały zasady odbioru śmieci. Bowiem dotychczasowy odbiorca odpadów komunalnych firma "Empol" od nowego roku przestaje świadczyć tą usługę.

Problem ten być może jest błahy, ale kilka maile w tej sprawie otrzymaliśmy na naszą redakcyjną skrzynkę. Zwłaszcza po ostatniej niedzielnej mszy, kiedy to mieszkańców miasta zmartwiła wiadomość, że firma z Myślenic – Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. – nowy odbiorca odpadów komunalnych będzie je odbierała raz w miesiącu, a nie jak to było od tej pory dwa razy w miesiącu. O ile trzymanie przez miesiąc worków z „typowymi” śmieciami nikogo nie martwi, to gorzej ma się sytuacja z „bio” odpadami. Skąd można się dowiedzieć na ten temat czegoś więcej, skoro internetowa strona miasta nie działa. Może wzorem Limanowej trzeba byłoby taki haramonogram odbioru śmieci, gdzieś w widocznym miejscu na stronie internetowej umiejscowić – piszą do nas w tej sprawie czytelnicy.

Niepokój mieszkańców na ostatniej sesji w tym roku podzieli również rajcy Mszany Dolnej, którzy zastanawiali się również w jaki sposób nowy odbiorca śmieci dostarczy im worki na odpady komunalne ze swoim logiem i co zrobić z nadwyżką worków z logiem firmy „Empol”.

– Musi być zachowana ciągłość – mówił radnym Antoni Róg – sekretarz miasta, który starał się rozwiać te wątpliwości. Firma „Empol” tylko do końca roku będzie świadczyła usługi na terenie miasta. Jej pracownicy zostawiają puste worki na śmieci ze swoim logiem, a w nowym roku wg ustalonego harmonogramu te same worki ze śmieciami od mieszkańców odbiera firma z Myślenic. Faktycznie będzie to tylko raz w miesiącu, ale tylko przez najbliższe miesiące. Widać, że „nasz kolega” się obudził i na wszystkich portalach tym tematem ludzi zajmuje, ale niepotrzebnie, bo zasady odbioru odpadów komunalnych dla wszystkich powinny być jasne – zakończył swoją wypowiedź odpowiadając radnym na pytania Antoni Róg.

Sprawdziliśmy. W styczniu, lutym i marcu firma z Myślenic będzie tylko raz odbierała od mieszkańców śmieci. W kwietniu, maju i czerwca – częstotliwość odbioru śmieci zwiększy dwukrotnie. W lipcu odbiorca śmieci pojawi się 3 razy. Z kolei w sierpniu i wrześniu dwa razy. I na koniec roku, a więc w ostatnim kwartale – raz w miesiącu.

W ciągu roku nowa firma odbierająca śmieci pojawi się w domach i mieszkaniach mieszkańców Mszany Dolnej – 21 razy. Wg starych zasad częśtotliwość tych wizyt wynosiła 2,5 krotnie (50).


Zobacz również