Zbigniew Masternak zaprezentował film o Mszanie Dolnej

Zbigniew Masternak zaprezentował  film o Mszanie Dolnej

W Bibliotece Miejskiej w Mszanie Dolnej odbył się premierowy pokaz krótkometrażowego filmu pt. Różaniec wikarego. Scenariusz oparty na ludowym podaniu, utrwalonym przez ks. Józefa Tischnera, powstał podczas warsztatów prowadzonych przez reżysera Zbigniewa Masternaka.

Uczestniczyli w nich uczniowie gimnazjum w Zespole Szkół Miejskich nr 2, a w projekt zaangażowały się nauczycielki języka polskiego – Danuta Kujacz i Agnieszka Stożek.

Film przywołuje mało znaną historię zbójnika Baczyńskiego, który złamał niepisany kodeks zbójnicki i obrabował kościół w rodzinnej miejscowości. Za ten czyn nie mógł zaznać spokoju po śmierci. Starą mapę przypadkowo odnalazł na strychu gimnazjalista Piotr, który musiał oko w oko stanąć z żądnym zemsty, dręczonym wyrzutami sumienia duchem zbójnika.

Obok profesjonalnych aktorów: Katarzyny Chlebny (matka) i Krzysztofa Wrony (zbójnik) wystąpili Barbara Stożek – członkini zespołu folklorystycznego „Mszanicanki”, ks. Tomasz Stec – wikariusz parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej oraz gimnazjaliści: Sławomir Jania (w roli głównej), Aleksandra Zając, Magdalena Zapała, Justyna Pietrzak, Emilia Krzysztofiak, Bartłomiej Orzeł i Karol Liszka. 

Wydarzenia rozgrywają się w miejscach charakterystycznych dla Mszany jak Grunwald, kościół, ośrodek zdrowia, biblioteka, dworzec PKP, ul. Piłsudskiego i ul. Jana Pawła II. Całość uzupełniają malownicze plenery nad Mszanką i okoliczne wzniesienia Beskidu Wyspowego.

Różaniec wikarego zostanie zaprezentowany podczas festiwali filmów krótkometrażowych. Jego producentem jest Miejska Bibliotek w Mszanie Dolnej. 

Tekst i fot.: Monika Antosz-Grodzicka

Zobacz również