Mimo, że Justyna Kowalczyk startować nie będzie – na trybunach będzie regionalnie

Mimo, że Justyna Kowalczyk startować nie będzie – na trybunach będzie regionalnie

W najbliższy weekend w czeskim Novym Mescie na Morave, odbędą się zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich. Co prawda Justyna Kowalczyk w tym samym czasie, startować będzie w maratonie „La Diagonela” w St Moritz z cyklu Ski Classic, ale na Morawy wybiera się sporo kibiców narciarstwa biegowego.

 Rafał Kubowicz

   Zapewne wielu kibiców narciarstwa klasycznego z naszego regionu w najbliższy weekend wybierze się do Zakopanego aby tam dopingować skoczków, którzy będą startować w Pucharze Świata. Będą jednak i tacy, którzy wybiorą róznież zawody PŚ, ale te w biegach narciarskich. W nocy z piątku na sobotę z Mszany Dolnej wyruszy  49 – osobowa grupa fanów w tej dyscyplinie sportowej. 

– Zainteresowanie wyjazdem było olbrzymie – mówi Piotr Potaczek, jeden z kibiców, który pojedzie do Novego Mesta. Dla niego jak i pozostałych fanów narciarstwa biegowego wyjazd na taką imprezę, to nie pierwszyzna. 

– Już kilka tygodniu temu wszystkie miejsca były zajęte. Od kilku lat z grupą znajomych jeździmy kibicować oczywiście Justynie Kowalczyk. Wiemy, że Justyna, startować w Czechach nie będzie. Wszystkie biegi przeprowadzone zostaną techniką dowolną, a więc tą niezbyt lubianą przez zawodniczkę z Kasiny Wielkiej. Tak więc kibicować będziemy zawodnikom naszej męskiej kadry, których kilku z pewnością się zaprezentuje – dodaje.

Każdy kibic obowiązkowo będzie wyposażony w barwy narodowe. Nie zabraknie barw i flag regionalnych, bo w grupie kibiców będą nie tylko Ci z powiatu limanowskiego.

– Bilety na zawody mamy wykupione. Również miejsca noclegowe w hotelu zarezerwowane. Także wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Oprócz mieszkańców z gminy i miasta Mszana Dolna, Limanowej będą też kibice z Warszawy, Rzeszowa, Krakowa i Tarnowa. Mamy nadzieję, że wspólnie zgotujemy w Novym Meście taki doping jak na Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej czy Pucharze Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Mam nadzieję, że Polacy będa również obecni jako kibice na biegach narciarskich. My ze swej strony dołożymy wszelkich starań aby nas było widać i oczywiście słychać – kończy Piotr Potaczek.

Kibice z Polski, którzy będa dopingować biegaczy w Novym Mescie na Morawach będa zwiedzać imponującą infrastrukturą narciarską u naszych południowych sąsiadów. Pewnie będzie czas pospacerować, a także zdobyć się na wycieczkę po okolicy.

   Ośrodek w Nowym Mescie jest czeską „Mekką” biegów narciarskich. Pucharowa rywalizacja toczy się tam od lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Pięć lat temu obiekt poddano gruntownej modernizacji. Pozyskano na ten cel 80 mln euro z funduszy europejskich. Kiedyś odbywały się tam etapy Tour de Ski. W lutym 2013 roku przeprowadzono na tym przepięknym obiekcie Mistrzostwa Świata w Biathlonie. Co roku w maju organizowany jest Puchar Świata w MTB XCO, czyli kolarstwie górskim.  

   Warto żeby nasi samorządowcy czasem tam zajrzeli. Jest się od kogo uczyć jak wykorzystać potencjał niewysokich gór Vysocziny i bliskość aglomeracji Pragi i Brna.

Fot.:archiwum TV28      

Zobacz również