Młodzież z Mszany Dolnej pamięta o niewinnych żydowskich ofiarach

Młodzież z Mszany Dolnej pamięta o niewinnych żydowskich ofiarach

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym dniu odbywają się uroczystości państwowe w dawnych obozach zagłady i miejscach pamięci poświęconych blisko 6 milionom pomordowanych.

Takie miejsca znajdują się także w naszym regionie. W tym roku o ten szczególny wymiar pamięci w Mszanie Dolnej zadbali uczestnicy projektu „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i dialogu” z Zespołu Szkół nr 1.

Mimo trwających ferii i nie najlepszej pogody grupa młodzieży wraz z prowadzącą projekt mgr Urszulą Antosz-Rekucką, zapaliła symboliczne znicze, położyła kamyki pamięci, odczytała słowa Psalmów nad 2 zbiorowymi mogiłami: przy ul. Ogrodowej i na Pańskim. Spoczywa w nich łącznie blisko 900 ofiar. Najmłodsze z nich to ledwie kilkumiesięczne dzieci, najstarszych na miejsce zbrodni przywieziono furmankami, bo nie byli w stanie sami dojść. Odpowiadając na ubiegłoroczny apel Episkopatu Polski o przypomnienie z imienia ofiar tego potwornego ludobójstwa, nad mogiłami zabrzmiały imiona i nazwiska żydowskich obywateli Mszany i okolic, nierzadko całych kilkunastoosobowych rodzin. Ich imiona odczytano z listy sporządzonej przez samych hitlerowskich oprawców: w czasie egzekucji wyczytywano z niej nazwiska kolejnych zabijanych osób. Listę udało się przechwycić garstce ocalałych z rzezi, pozostawionych do „porządkowania mienia”. Stąd wiemy, że ponad 300 ofiar nie skończyło 18. roku życia, a połowa z tych niepełnoletnich nawet 10. Kilkoro żyło zaledwie rok. Dla małej Izi, Jureczka, Marcusa i Tobiasza, rok urodzenia był zarazem rokiem okrutnej śmierci. Po odczytaniu listy młodzież kładła na mogile kamyk wypowiadając jedno zapamiętane z niej imię. W ten sposób młodzi ludzie bodaj symbolicznie spróbowali przywrócić pamięć o niewinnych ofiarach i oddać im cześć. „Kto ocala jedno życie, ocala cały świat”. A ten, kto ocala pamięć? Może przyczynia się do budowania lepszego świata. A może jedynie robi to, co się po prostu godzi – przypomina, by trwała pamięć i prawda. Ku przestrodze dla kolejnych pokoleń. 

Źródło: materiały prasowe szkoły, gorce24.pl

Zobacz również