Justyna Kowalczyk 14 w biegu łączonym w Lahti

Justyna Kowalczyk 14 w biegu łączonym w Lahti

W niedzielny poranek w Lahti odbył się bieg łączony kobiet 2 x 7,5 km. Już niemal tradycyjnie wygrała Norweżka Therese Johaug. Nasza krajanka Justyna Kowalczyk zakończyła zmagania na 14 miejscu.

  Rafał Kubowicz

Za rok w fińskim Lahti, rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. W ostatni weekend przedstawiciele skoków i biegów, sprawdzali obiekty przyszłorocznego czempionatu.    

   Zawodniczka z Kasiny Wielkiej zanotowała występ na miarę swoich obecnych możliwości. Pierwsza część w stylu klasycznym była bardzo dobra. Justyna na strefę zmian przybiegła na 4 miejscu. Trochę gorzej poszło  w „łyżwie”, ale ogólnie występ bardzo przyzwoity. Występy w Lahti zakończyły europejską część Pucharu Świata w sezonie 2015/16. Teraz zawodniczki przenoszą się do Ameryki Północnej. W klasyfikacji Pucharu Świata prowadzi Therese Johaug, która zgromadziła 2025 punktów. Justyna Kowalczyk zajmuje 20 pozycję z dorobkiem 329 „oczek”. 

   Końcówka Pucharu Świata odbędzie się w Kanadzie pod nazwą „Ski Canada Tour”. Pomiędzy 1 a 12 marca zostanie rozegranych osiem biegów, a wszystko przebiegać będzie na wzór „Tour de Ski”. Pierwsze zawody (1 marca, wtorek) odbędą się w Gatineau. Zawodniczki rozpoczną cykl od sprintu stylem dowolnym.

   Oprócz niedzielnego startu, warto wspomnieć o specjalnym oświadczeniu Justyny Kowalczyk do Ministra Sportu Witolda Bańki. Jak podaje dziennik „Fakt”, zawodniczka w ostrym komunikacie, po raz kolejny daje do zrozumienia że ma dosyć wiecznej tułaczki oraz braku profesjonalnych tras w swojej ojczyźnie.

Oto fragment: „Wieczne kombinowanie, gdzie wyjechać, gdzie trenować. To wszystko już mi się przejadło. Potrzebujemy nowych profesjonalnych rolkostrad i zimowej trasy w Zakopanem, żeby ta dyscyplina nie została zapomniana przez młodzież. Niestety, żaden ze sportowców nie jest w stanie przez całą swoją karierę przygotować się do sezonu poza granicami swojego kraju”.

     Justyna ma rację, ale czy ktoś w ogóle przejmuje się jej apelami? Wątpliwa sprawa! Kiedyś, kilka lat temu można było w Kasinie Wielkiej wybudować całkiem fajne Centrum Sportów Zimowych. Niestety to wymaga zaangażowania samorządowców, a z tym jest bardzo ciężko. Zawsze coś i ktoś stało na przeszkodzie. Nie zrealizowano tej koncepcji, co osobiście uważam za wielką porażkę miejscowego samorządu z wójtem na czele… 

Lahti  – bieg łączony 2 x 7,5 km (wyniki):

  1. Therese Johaug (Norwegia)   38:59,9
  2. Heidi Weng (Norwegia)   str.  1:05,5 s.
  3. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)  str.  1:31,9 s.

…14. Justyna Kowalczyk (Polska)  str.  2:25,4 s.  

Zobacz również