Limanowa. Policjanci zachęcają do oddania krwi

Limanowa. Policjanci zachęcają do oddania krwi

Jutro (17 lutego) w świetlicy Komendy Powiatowej Policji w Limanowej będzie można oddać krew – informuje strona internetowa limanowskiej policji.

– Każdy z nas może pomóc tym, którzy oczekują na ten dar. Pamiętajmy, że nasza krew, nasze zaangażowanie może uratować czyjeś życie. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tej akcji, warto się dzielić, zwłaszcza czymś tak cennym jak krew – czytamy w komunikacie policji.

Akcja krwiodastwa będzie prowadzona na ulicy Żwirki i Wigury 7 w świetlicy komendy i potrwa ona od 8.00 do 12.00.

Krew mogą oddać osoby od 18 do 65 roku życia pod pewnymi warunkami:

 – które ważą co najmniej 50 kilogramów;

– u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;

– które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);

– które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi. 

Trzeba być wyspanym i wypoczętym, zdrowym, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków, przy czym zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych.

Należy jednak poinformować lekarza kwalifikującego o wszystkich przyjmowanych suplementach diety oraz lekach. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Zobacz również