Mieszkanka gm. Limanowa została oszukana na 70 tysięcy złotych

Mieszkanka gm. Limanowa została oszukana na 70 tysięcy złotych

W poniedziałek 22 lutego, po godzinie 15.00, do 6- letniej mieszkanki gm. Limanowa zadzwoniła kobieta twierdząc, że jest jej krewną i potrzebuje pomocy finansowej. 69-latka wiedząc, że takowej krewnej nie posiada nie kontynuowała rozmowy.

Po niedługim czasie telefon zadzwonił jednak ponownie, tym razem rozmówca twierdził, że jest oficerem Centralnego Biura Śledczego  i rozpracowuje grupę oszustów która kontaktowała się z 69-latką. Przedstawił się kobiecie i poinformował, że jest bliski zatrzymania sprawców, ale potrzebuje jej pomocy, która ma polegać na przygotowaniu pieniędzy  i przekazaniu ich w umówionym miejscu gdzie oszuści zostaną zatrzymani.

– Aby się uwiarygodnić podał zmyślony numer służbowy i zalecił aby kobieta sprawdziła i potwierdziła jego dane na policji – mówi stanisław Piegza, rzecznik prasowy limanowskiej policji.

– Poszkodowana podjęła próbę sprawdzenia, ale okazało się, że jej telefon był cały czas przekierowywany przez oszustów, którzy utrzymywali z nią łączność i podczas prowadzonej rozmowy podając się za policjantów potwierdzili fałszywe dane oficera CBŚ – dodaje.

W konsekwencji tego, kobieta dała się wprowadzić w błąd i pozostawiła umówioną kwotę pieniędzy. O tym, że została oszukana zorientowała się dopiero po kilku godzinach – w sytuacji gdy nikt się z nią nie skontaktował w celu zwrotu pieniędzy o czym wcześniej była zapewniana przez oszustów.

Z wyjątkiem wezwań świadków, policjanci nie realizują czynności służbowych  przez telefon. Nie zwracają się w związku z tym o przekazywanie jakichkolwiek kwot pieniężnych, w ramach toczących się postępowań.

Policja apeluje i informuje, że w przypadku pojawienia się inicjatyw takich jak opisana powyżej bądź podobnych Policja prosi o pilny kontakt z dyż. najbliższej jednostki policji. Apelujemy aby nigdy nikomu nie przekazywać pieniędzy pod pretekstem pomocy służbom w celu ujęcia sprawców, gdyż z pewnością ci, którzy chcą odebrać pieniądze są oszustami. 

Zobacz również