Orzeszkowy gang” rozbity, odzyskany towar wartości 5 mln

Orzeszkowy gang” rozbity, odzyskany towar wartości 5 mln

Kolejnych dwóch członków grupy przestępczej wyłudzającej hurtowe ilości towarów: orzechów laskowych, tabletek do zmywarek i żeli do prania niemieckich oraz austriackich producentów, zatrzymali policjanci z krakowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji.

 Wśród zatrzymanych znalazł się organizator przestępczego procederu. Obaj mężczyźni byli poszukiwani listami gończymi. Odzyskano kolejne 4 tony orzechów, ponad 54 tys. opakowań tabletek i 100 butelek żelu o wartości co najmniej 3 mln 300 tys. zł.

Policjanci z krakowskiego CBŚP zajmujący się zwalczaniem przestępczości ekonomicznej przeprowadzili kolejny etap działań w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wyłudzaniem hurtowych ilości towarów spożywczych w obrocie międzynarodowym. Do zatrzymań doszło w jednym z mieszkań w centrum Wrocławia. 

W wyniku realizacji w ręce stróżów prawa wpadli kolejni dwaj członkowie grupy, w tym  organizator przestępczego procederu, wielokrotnie karany za różnego rodzaju przestępstwa, w tym za udział w zorganizowanych grupach przestępczych. Obaj zatrzymani w wieku 49 i 32 lat  byli od wielu lat poszukiwani kilkoma listami gończymi. W chwili zatrzymania mężczyźni byli kompletnie zaskoczeni widokiem policjantów, tym bardziej, że korzystali ze specjalistycznego sprzętu umożliwiającego nasłuch policyjnych częstotliwości. Mieszkanie w którym przebywali podejrzani, zostało dopiero wynajęte na fałszywe dane osobowe.

Jak wynika z ustaleń policjantów grupa podszywając się pod znaną, ogólnopolską sieć sklepów handlowych oprócz wyłudzenia od tureckiego producenta 44 ton orzechów laskowych, o wartości rynkowej co najmniej 3,5 mln złotych ma swoim koncie inne wyłudzenia.  Funkcjonariusze ustalili, że w ten sam sposób grupa oszukała firmy handlujące  tabletkami do zmywarek i żeli do prania niemieckich i austriackich producentów. 

W specjalnie do tego celu wynajętych magazynach, znajdujących się w województwie dolnośląskim, policjanci zabezpieczyli ponad 54 tys. opakowań tabletek, ponad 100 butelek żelu i kolejne 4 tony orzechów laskowych. Wartość odzyskanego towaru szacowana jest na co najmniej 3 mln 300 tys. zł., a uwzględniając poprzednie działania, przekracza kwotę 5 mln zł.

Organizatorowi procederu przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i zarzuty oszustwa, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt na 3 miesiące.

Śledztwo, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, ma charakter rozwojowy.

Zobacz również