Dominik Wojcieszak wygrał Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej

Dominik Wojcieszak wygrał Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej

W ubiegły weekend Zespół Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu gościł 140 uczestników 39. edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Prezydenta Miasta Radomia.

Zmagania przebiegały w sześciu grupach tematycznych: elektronicznej, elektroniki medycznej, elektrycznej, informatycznej, mechatronicznej i teleinformatycznej. Pierwsze miejsce w Polsce w grupie elektrycznej zdobył Dominik Wojcieszczak, uczeń klasy 4TE w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej. Do Olimpiady uczeń przygotowywał się pod kierunkiem mgr inż. Andrzeja Wilczka.

Olimpiada, której początki sięgają 1973 roku, jest wspólną inicjatywą krakowskich uczelni i ponadgimnazjalnych szkół technicznych. Opiekę merytoryczną zapewnia krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. W tegorocznych zawodach uczestnicy ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski w piątek rywalizowali rozwiązując po dwa zadania laboratoryjno-projektowe. Na podstawie zgromadzonych punktów, spośród nich zostało wyłonionych 12 finalistów, którzy o tytuł laureata walczyli w sobotę. Finaliści odpowiadali na wylosowane pytania obejmujące zagadnienia z danej grupy tematycznej przed Komisją Konkursową, w obecności innych uczestników oraz słuchaczy. Liczni sponsorzy z regionu radomskiego oraz ogólnopolskiego zadbali o atrakcyjne nagrody, m. in. laptop, oscyloskop cyfrowy, czytnik e-booków. Ponadto Dominik otrzymał promesę przyjęcia na pierwszy rok studiów na Akademii Górniczo – Hutniczej wraz ze stypendium rektora przyznawanym najlepszym studentom tej uczelni.

Kolejnym zwycięstwem Dominik przypieczętował dotychczasowe sukcesy oraz udowodnił, że pozostaje w swojej dziedzinie bezkonkurencyjny. W ubiegłym roku był finalistą 41.Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Technicznej oraz laureatem 38.edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. Natomiast 13 kwietnia b.r. ogłoszony został zwycięzcą 18. edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „EUROELEKTRA”, organizowanej przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich na zlecenie Ministra Edukacji Narodowej.

Zobacz również