Gmina Mszana Dolna. 85-latka nie kupiła pościeli, ale straciła tysiąc złotych

Gmina Mszana Dolna. 85-latka nie kupiła pościeli, ale straciła tysiąc złotych

Na rachmistrza, na kuzyna, wnuczka czy policjanta, a nawet na magiczną poduszkę. Oszuści są coraz bardziej przebiegli i bezwzględni. Tym razem 85-letnia mieszkanka gminy Mszana Dolna zamiast kupić pościel – straciła tysiąc złotych.

W czwartek 27 kwietnia przed południem, do 85-letniej mieszkanki gminy Mszana Dolna przyszło trzech nieznanych jej mężczyzn, którzy oferowali zakup pościeli. Kobieta wpuściła mężczyzn do domu, co jak później okazało się błędem. 

Po ich wyjściu 85-latka zorientowała się, że z portfela pozostawionego w pokoju zniknęło 1000 złotych, a po mężczyznach nie było już śladu. Nie wiadomo czym przyjechali ani w jakim kierunku się udali. 

– Apelujemy o rozsądek i rozwagę w tego typu sytuacjach. Jeżeli jesteśmy sami w domu to pod żadnym pozorem nie pozwalajmy, aby osoby obce przebywały w nim, nawet pod naszym nadzorem, bo bardzo łatwo jest takim osobom uśpić czujność domowników i może dojść do kradzieży. Jeżeli mamy wśród swoich bliskich kogoś starszego, kto mieszka samotnie, to postarajmy się ostrzec tych krewnych przed takimi sytuacjami – mówi asp. Stanisław Piegza.

Policja apeluje, że ci którzy oferują do sprzedaży pościel czy też obrusy zazwyczaj działają według takiego schematu – pokazując towar (pościel) rozciągają go w taki sposób, aby zasłonić domownikom drzwi do innych pomieszczeń w domu a zasłonięci tym sposobem wspólnicy przechodzą i plądrują pokoje. 

Z obrusami jest prosty sposób abyśmy sami oprowadzili złodziei po domu. Wiele stołów w domu ma różną wielkość, a towar najlepiej ocenić rozkładając na każdym z nich. Chodzimy więc po domu ze „sprzedawcą”, mierzymy, jesteśmy zaaferowani i nie skupiamy się na tym co dzieje się wokół, co daje złodziejom czas na to, aby rozejrzeli się po pokojach i spokojnie nas okradli. 

Na korzyść złodziei działa tutaj czas, gdyż osoby pokrzywdzone często orientują się w całej sytuacji dopiero po kilku godzinach albo i dniach, gdy przestępców już dawno nie ma. Nie można wtedy przypomnieć sobie wielu szczegółów na temat ich wyglądu, utrudnia to znacznie  policyjne czynności. Policja prosi o rozwagę podczas takich zakupów bo bardzo często towar do sprzedaży to tylko pretekst dla przestępców, aby dostać się do naszych domów, mieszkań. 

– Jeżeli tacy domokrążcy wzbudzą nasze zaniepokojenie to prosimy o telefon do dyżurnego jednostki policji, który we wskazany rejon wyśle radiowóz. Policjanci wtedy ustalą dane takich osób, będzie można wówczas typować ewentualnych sprawców, gdyby w okolicy doszło do jakichkolwiek kradzieży. Poza tym, złodzieje wiedząc, że mieszkańcy dzwonią na Policję widząc obce osoby, które są dla nich podejrzane będą starali się unikać takich osiedli. Dbajmy o swój dobytek i dobytek naszych krewnych czy sąsiadów, reagujmy, gdy coś nas zaniepokoi – apeluje asp. Stanisław Piegza. 

 

Zobacz również