13 kwietnia 2016 roku w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona żołnierzom, policjantom, strażnikom granicznym zamordowanym przez sowieckie NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie w 1940 r. oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.
Zorganizowanie wspólnych uroczystości to współdziałanie trzech samorządów: Gminy Niedźwiedź, Gminy i Miasta Mszana Dolna. O 8:45 poczty sztandarowe szkół i instytucji z terenu miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź zebrały się pod kościołem p.w. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, gdzie o godzinie 9:00 odbyła się msza święta koncelebrowana przez dwóch mszańskich proboszczów.
Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, przybyła jednostka „Strzelec” nr 2404 przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, a oprawę mszy świętej zapewnił zespół „Mali Łostowianie”. Ksiądz proboszcz Jerzy Raźny w swojej homilii zwrócił uwagę na szczególność okrucieństwa, jakie dotknęło naród polski i na to, że ważna jest pamięć kolejnych pokoleń. Te bolesne i okrutne wydarzenia to nasza historia i nie wolno nam o tym zapomnieć. Zamordowanym oficerom i żołnierzom należy się pamięć.
Po mszy św. nastąpił uroczysty przemarsz do parku miejskiego im. Rodziny hrabiów Krasińskich pod obelisk katyński. Tam ponownie zebrały się poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz samorządowych, szkół, instytucji, organizacji, stowarzyszeń i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Uroczystość została zainicjowana wciągnięciem na maszt biało-czerwonej flagi i odegraniem Mazurka Dąbrowskiego.
Dowódca Oddziału ,,Strzelca’’ z Mszany Dolnej sierżant Bogdana Szmidt odczytał apel poległych. Ks. proboszcz Jerzy Raźny poprowadził modlitwę za zmarłych. Reprezentujący krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Naleźniak wskazał na konieczność dążenia do poznawania prawdy dotyczącej zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Słowa podziękowania za obecność na uroczystości i budowanie pamięci w imieniu Wiceministra Finansów – Wiesława Janczyka przeczytał Rafał Rusnarczyk – Radny Powiatu Limanowskiego. W imieniu Posła Józefa Leśniaka list w jego imieniu odczytał Przemysław Gajowski.
Ceremonii składania wiązanek kwiatów i zniczy pod obeliskiem towarzyszyło wykonanie utworów o tematyce katyńskiej przez gimnazjalistów z Raby Niżnej. Na zakończenie głos zabrali Burmistrz Mszany Dolnej – Józef Kowalczyk i Wójt Gminy Mszana Dolna – Bolesław Żaba, którzy złożyli podziękowania organizatorom oraz wskazali na ogromne znaczenie uroczystości patriotycznych w kształtowaniu tożsamości narodowej. Uroczystość prowadził Zbigniew Jarosz – nauczyciel ZPO w Mszanie Górnej, inicjator upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Po zakończeniu pierwszej części obchodów zebrani udali się na stadion LKS Witów w Mszanie Górnej, gdzie odbył się IV Sztafetowy Bieg Katyński. Sportowa rywalizacja rozpoczęła się o godz. 12:00. Jako pierwsi wystartowali zawodnicy ze szkół podstawowych. Po nich zaprezentowali się gimnazjaliści.
Źródło:UM Mszana Dolna
Komentarz. Szkoda, że przy okazji takich uroczystości zabrakło sztandaru miastu. Ten sobie leży „spokojnie” w gablocie sali narad UM. Zastanawiam się czy radni miasta wstydzą się go, czy może z lenistwa ów relikt nie przewietrzyli.