Gmina Mszana Dolna. Strażacy obchodzili swoje święto

Gmina Mszana Dolna. Strażacy obchodzili swoje święto

Było to wspaniałe święto druhów – strażaków, ale także lekcja patriotyzmu związana z uchwaleniem ustawy rządowej. Katolicy uroczyście w tym dniu obchodzą święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Uroczystość rozpoczęła się  przed remizą OSP w Olszówce, gdzie zebrały się wszystkie pododdziały strażackie wraz ze sztandarami, poczty sztandarowe szkół  i organizacji z terenu Gminy Mszana Dolna oraz wszyscy uczestnicy tego święta. Tam Komendant Zarządu Miejsko Gminnego OSP RP dh Marek Szczypka złożył  Prezesowi  Zarządu Bolesławowi Żabie meldunek; na  maszt podniesiono  flagę państwową. Po zakończeniu ceremoniału wszyscy  zgromadzeni, w asyście orkiestry dętej, udali się na stadion sportowy, gdzie wzięli udział we Mszy św. 

Przed rozpoczęciem Eucharystii Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba powitał wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Wśród gości obecni byli radni powiatowi i gminni wraz z Przewodniczącą Rady Aleksandrą Kanią, zastępca wójta  Katarzyna Szybiak, Komendant Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej Anna Pękała, delegacja z Miasta Mszana Dolna z burmistrzem Józefem Kowalczykiem i Przewodniczącą Rady Miasta,  dyrektorzy szkół gminnych oraz prezesi i naczelnicy OSP wraz z pocztami sztandarowymi.

Adresy okolicznościowe do organizatorów i uczestników gminnych uroczystości skierowali Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz  Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej brg. Stanisław Nowak. Mszę św. w intencji Ojczyzny i strażaków odprawił Ks. Stanisław Kasprzak proboszcz olszowskiej parafii w asyście ks. Jana Zająca kapelana leśnego ze Śnieżnicy. Okolicznościową homilię  wygłosił ks. Jan Zając, który zwrócił uwagę na wielki patriotyzm i umiłowanie swojej ojczyzny przez naszych przodków walczących o niepodległość  Polski. Zachęcał  do  poszanowania wiary naszych przodków, szanowania tradycji i dbania o katolicki rozwój kolejnych pokoleń. Zwrócił się również do dh strażaków z okazji ich święta, któremu patronuje święty Florian. Szczególnie podkreślił poświęcenie, z jakim w swojej służbie strażacy  niosą pomoc drugiemu człowiekowi i życzył dalszej wytrwałości w pełnieniu swoich obowiązków. Oprawę muzyczną Mszy św.  zabezpieczył chór parafialny z Olszówki i orkiestra dęta „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej.

Po Mszy św. swoje wystąpienie do licznie zgromadzonych mieszkańców Olszówki i gości oraz druhów -strażaków skierował wójt  Bolesław Żaba. Przypomniał  okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a wszystkim strażakom złożył życzenia i podziękował za pracę  na rzecz swoich społeczności. Na zakończenie uroczystości wystąpiła młodzież ze Szkoły i Przedszkola w Olszówce z programem artystyczno- patriotycznym.

Źrodło:UG Mszana Dolna

Zobacz również