Straż Graniczna w Nowym Sączu- obchodziła swoje święto

Straż Graniczna w Nowym Sączu- obchodziła swoje święto

16 maja w całym kraju obchodzone jest Święto Straży Granicznej z tej okazji również w Nowym Sączu w dniach 15- 16 maja 2016 r. odbyły się uroczystości, połączone z Jubileuszem 25- lecia istnienia Straży Granicznej oraz z 60- lecia powstania Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Uroczystości rozpoczęły się w niedzielne popołudnie, wystąpieniem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, która świętowała rocznicę 60- lecia.

Oficjalna część wydarzenia miała miejsce drugiego dnia w poniedziałek 16 maja, rozpoczęła się od uroczystej mszą świętą w intencji funkcjonariuszy i pracowników straży granicznej,  w Bazylice Św. Małgorzaty w  Nowym Sączu. Następnie na Rynku w Nowym Sączu odbył się apel, prezentacja defilad i sztandarów oraz przemówienia i nominacje. 

Na uroczystości został zaproszony Mariusz Błaszczak- Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, który w obecności zebranych gości podpisał z dniem 16 maja 2016r. rozporządzenie o ponownym utworzeniu po ponad dwóch latach – Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu obejmującego swym zasięgiem województwo małopolskie, z placówkami w Krakowie-Balicach, Zakopanem i Tarnowie. Należy wspomnieć, że Oddział Straży Granicznej był jednostką organizacyjną Straży Granicznej funkcjonującą w latach 1991 – 2013.

Wydarzenie było również okazją do nadania odznaczeń i awansów. Akt nominacji na stanowisko Komendanta Karpackiego Oddziału SG, z rąk Ministra SWiA Mariusza Błaszczaka, otrzymał ppłk. Stanisław Laciudza. Według danych Komendy Głównej SG awanse otrzymało łącznie 242 funkcjonariuszy w korpusie oficerów, 551 w korpusie chorążych oraz 340 w korpusie podoficerów. Krzyżem Zasługi odznaczono 19 osób, 167 osób – Medalem Za Zasługi dla Straży Granicznej, 126 funkcjonariuszy i pracowników – Medalem za Długoletnią Służbę i 140 funkcjonariuszy – Odznaką Straży Granicznej.

Źródło:powiat.limanowa.pl


Zobacz również