Wzmożone patrole policji w długi majowy weekend

Wzmożone patrole policji w długi majowy weekend

Przed nami drugi długi majowy weekend. W związku ze zbliżającym się Świętem Bożego Ciała, a co za tym idzie wydłużonym czasem wolnym od pracy w dniach od 25 do 29 maja 2016 roku należy oczekiwać zwiększonego natężenia ruchu pojazdów.

Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające  na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

  • nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,
  • niestosowanie się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa  przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci  niezgodnie z przepisami (bez fotelików);
  • nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu ,
  • nieprawidłowe  przejeżdżanie  przejść dla pieszych,
  • kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, każda kontrola drogowa będzie wiązała się z badaniem trzeźwości kierującego.

Podróżni powinny pamiętać,  że  policyjne działania nawet najbardziej nasilone nie zastąpią rozsądku i wyobraźni kierujących.

W dniach 25 i 26 maja 2016 r.  – obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton:

  • 25 maja  – w godz. 18.00 – 22.00;
  • 26 maja – w godz. 8.00 – 22.00;

Porady policjantów

Każdy kierowca przed podróżą powinien sprawdzić wszystkie dokumenty, ważność polisy ubezpieczeniowej i termin badań technicznych pojazdu. Należy oczywiście sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność hamulców, instalacji elektrycznej i działanie wszystkich świateł. W samochodzie powinna się też znajdować apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy czy zapasowe koło.

W  planowaną podróż należy wyruszyć przede wszystkim trzeźwym. Nawet niewielka ilość alkoholu może znacząco wpływać na koncentrację i refleks, mogąc skutkować nieodwracalnymi, tragicznymi konsekwencjami.

Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania.

Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie pozostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych rzeczy, jeżeli z jakichś powodów musimy zostawić je w pojeździe, należy te rzeczy schować, np. do bagażnika. Często zdarza się bowiem, że skradziony w wyniku rozbicia szyby przedmiot, stanowi o wiele mniejszą wartość w porównaniu do wartości rozbitej szyby.

Podróżując autobusem lub pociągiem powinniśmy szczególnie pilnować swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów.

Lepiej nie podróżować samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, należy unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób.

Opuszczając przedział (choćby na chwilę) nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki.

Wiele osób podczas długiego weekendu wyjedzie na wycieczkę. W takiej sytuacji powinni szczególnie pamiętać by właściwie zabezpieczyć dom lub mieszkanie. Włamywacze nie odpoczywają i często wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników.

Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum.

Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić zamknięcie okien i drzwi, w tym również małych okienek w podpiwniczeniu budynku, którymi włamywacze często wchodzą do budynku.

Cenne przedmioty najbezpieczniej zostawić u swoich bliskich, a większe kwoty pieniędzy lepiej zdeponować w banku.

Jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że przez kilka dni nie będzie nas w domu i poprosić by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, jak również wyjmował korespondencję ze skrzynki czy zabierał reklamy spod naszych drzwi, by nie sugerować złodziejowi, iż od dłuższego czasu nikt nie korzysta z mieszkania.

Wolne dni wiele osób wykorzysta na większe zakupy. Niestety zakupy to doskonałe warunki dla działania złodziei kieszonkowych. Kieszonkowcy wykorzystują zazwyczaj tłok, który bardzo często sami tworzą. Wykorzystują naszą nieuwagę, pośpiech, rozkojarzenie i zaangażowanie w zakupy. Swoją ofiarę obserwują wcześniej, patrząc ile wydaje i gdzie chowa pieniądze.

Dlatego najlepiej schować portfel w wewnętrzną, niewidoczną dla złodzieja część płaszcza czy kurtki oraz trzymać torebkę lub saszetkę blisko „siebie” i mieć ją stale pod kontrolą.

 

Zobacz również