II JARMARK HISTORYCZNY Ś. MARII MAGDALENY. Zaproszenie

II JARMARK HISTORYCZNY Ś. MARII MAGDALENY. Zaproszenie

Już w niedzielę 24 lipca Burmistrz Miasta Limanowa oraz Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zapraszają od godziny 12.00 do Parku Miejskiego na II Jarmark Historyczny św. Marii Magdaleny, który obędzie się w ramach tegorocznego Święta Miasta Limanowa.

Podobnie jak w zeszłym roku impreza będzie nawiązywała do historycznych jarmarków, jakie odbywały się niegdyś w Limanowej, będącej istotnym ośrodkiem handlowym na dawnym polsko – węgierskim szlaku. Celem tej imprezy jest przybliżanie mieszkańcom regionu oraz turystom jak dawniej wyglądały jarmarki  w różnych okresach historycznych. Z tego powodu w tym roku przenosimy się do czasów galicyjskich (lata 1772-1918), kiedy Limanowa znajdowała się w zaborze austriackim. Chociaż w tym czasie miasteczko straciło znaczenia w handlu międzynarodowym, to stało się ono ważnym punktem wymiany handlowej i kulturalnej mieszkańców okolicznych wsi. To właśnie w tym okresie Limanowa rozwinęła się jako centrum powstającego powiatu limanowskiego. Dodatkowo rozwój miasta był potęgowany przez budowę kolei transwersalnej oraz zwiększenie w gospodarce sektora usług, co powodowało także przyrost liczby mieszkańców pochodzenia żydowskiego.

            Galicyjski charakter i klimat tegorocznego jarmarku św. Marii Magdaleny będzie oddawał przygotowany dla uczestników bogaty repertuar artystyczny. Będzie można podziwiać historyczne inscenizacje i dioramy m. in. zakup dworu przez rodzinę Marsów połączony z litkupem w karczmie „Pod Zieloną Rózgą” przygotowany przez rekonstruktorów przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Limanowa, a także dawną transakcję handlową związana ze sprzedażą krowy (Józef i Wojciech Tokarczyk), pokaz sztuki kowalskiej połączonej z podkuwaniem konia przygotowanej przez Józefa Gucwę, musztrę konną w wykonaniu Stowarzyszenia  „Kasztanka” z Laskowej, gdzie uczestnicy dowiedzą się także m. in. o różnych sposobach  oporządzania konia. Również miłośnicy folkloru znajdą dla siebie wiele ciekawych atrakcji, do których należą przedstawienia obrzędowe: „Wesele z pokładzinami” (Zespół Regionalny „Spod Kicek” z Mordarki), „Muzyka pasterka” (Zespół Regionalny „Limanowianie” z Limanowej), „U młodego pana w chołpie z rana” (Zespół Regionalny „Kasinianie – Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej) oraz wieczorny spektakl teatralny „Portki” w wykonaniu Teatru Amatorskiego im. Franciszka Macioła ze Skomielnej – Białej.  Całość programu kulturalnego rozpocznie się od korowodu rekonstruktorów, zespołów i kapel ludowych oraz gospodyń wiejskich z Rynku Miejskiego do Parku o godzinie 15.00. W korowodzie będzie można podziwiać przegląd społeczeństwa limanowskiego sprzed ok. 150 lat. Nie zabraknie właścicieli dworu – Antoniego Józefa i Franciszki Marsów, mieszczan w strojach z połowy XIX wieku oraz chłopów ze wsi z terenu Ziemi Limanowskiej, wiejskich wozów oraz  dorożek koni.

Podobnie jak w ubiegłym roku już od godziny 12.00 na uczestników będą czekać ciekawe stoiska regionalnych producentów m. in. serów owczych, krowich, kozich i innych produktów mleczarskich, wiejskich chlebów, wędlin, miodów, soków, produktów z suszonych owoców, naturalnych ziół i kosmetyków, ręcznie wykonanych pamiątek, zabawek, biżuterii z kamienia, rogu, skóry. Nie zabraknie także wystawców naturalnych i  ekologicznych  urządzeń i wyposażenia domowego. Koneserzy regionalnych trunków będą mogli skosztować tradycyjnie ważonych piw na Ziemi Limanowskiej tj. z Browaru „Gryf” ze Szczyrzyca oraz „Browars” z Limanowej. W trakcie jarmarku będzie można degustować potrawy przygotowane przez gospodynie wiejskie z Lipowego i Męciny. Natomiast profesjonalną obsługę gastronomiczną będzie oferować uczestnikom firma „Eden” Teresy Woźniak.

 Na terenie parku w sektorach rzemieślników historycznych i obozie historycznym, każdy uczestnik będzie mógł obserwować, a także brać udział w pracach rzemieślników prezentujących nieistniejące lub ginące już dzisiaj zawody. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak dawniej produkowano oraz prano ubrania, wybijano monety,  tworzono nitkę, czy woskowe świece. Najmłodsi dowiedzą się do czego służył kierat i co to jest gręplowanie wełny. Będzie można nabyć dyplom uczestnika jarmarku napisany XIX-wiecznym pismem kaligraficznym.

Podobnie jak w ubiegłym roku dla najmłodszych została przygotowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Limanowa gra miejska. Chłopców zapraszamy do konkursu „Dla prawdziwych dżentelmenów”, a dziewczynki zainteresowane konkursem dostaną karty „Dla nadobnych panien”. Dla uczestników konkursu czekają ciekawe nagrody rzeczowe.  Gra przewiduje wykonanie zadań, wymagającymi zarówno sprawności jak i wiedzy. Uczestnicy będą mogli wziąć w niej udział indywidualnie od 12.00 do 17.00. Ponadto dla najmłodszych został przygotowany konkurs wiedzy przyrodniczej „ Od bioróżnorodności dla przyszłości, czyli jak nauczyć że sarna nie jest żoną jelenia?”, którego organizatorem jest Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Łowieckiego, który dla uczestników przygotował  interesujące nagrody. W trakcie jarmarku odbędzie się także konkurencja dla dla dorosłych – konkurs dojenia krowy. Szersze informacje o konkursach w trakcie jarmarku będą podane w osobnym komunikacie.

W trakcie trwania jarmarku będzie także czynne dla zwiedzających Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, gdzie wśród wielu interesujących wystaw zostaną zaprezentowane także zrekonstruowane XIX-wieczne czamary miejskie udostępnione przez Sądecką Kongregację Kupiecką, które będzie można podziwiać w Limanowej jedynie w trakcie Święta Miasta Limanowa 2016. Przy drodze prowadzącej do muzeum będzie zorganizowany sektor artystów, gdzie swoje prace będą prezentować m. in. członkowie Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych Oddział Limanowa.

Na zakończenie Jarmarku i Święta Miasta Limanowa zapraszamy wszystkich do wspólnej biesiady z kapelą Mol Band. Zabawa będzie trwałą do późnych godzin nocnych.

Mamy nadzieję że każdy z uczestników znajdzie dla siebie coś interesującego. Szczegółowe informacje dostępne dla uczestników i poszczególnych sektorów znajdują się na stronie Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej.

Autor: Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej.

 

Zobacz również