Kolarze 73. Tour de Pologne wjeżdżają do naszego regionu

Kolarze 73. Tour de Pologne wjeżdżają do naszego regionu

Już jutro (czwartek) na Sądeczczyznę wjadą kolerze 73. Tour de Pologne. Kolarze pokonają 240 km z Zawiercia do Nowego Sącza. Przejadą przez Tymbark i Limanową.

Województwo Małopolskie od sześciu lat wspiera organizację jednej z największych imprez kolarskich na świecie, czyli Tour de Pologne. W latach 2011-2015 na zakup usług promocyjnych podczas wyścigu przeznaczono łącznie 991 tys. zł. W tym roku – 250 tys. zł. Od trzech lat Małopolska jest też partnerem rozgrywanego w Bukowinie Tatrzańskiej Tour de Pologne Amatorów – czyli wyścigu, w którym amatorzy i najlepsi zawodowi kolarze rywalizują na tej samej trasie królewskiego etapu BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska z najsłynniejszymi podjazdami pod Gliczarów i do Zębu. 

Tegoroczny wyścig Tour de Pologne w większości rozgrywany będzie na terenie Małopolski. Z siedmiu etapów aż pięć w całości lub części przebiegać będzie przez nasze województwo. Podczas całego wyścigu kolarze przejadą w sumie 1184 km, z czego po małopolskich drogach ponad 700 km, czyli niemal 60 procent całej trasy.

Małopolskie odcinki TdP: 
Etap III (14.07) – Zawiercie – Nowy Sącz – 240 km
Etap IV (15.07) – Nowy Sącz – Rzeszów – 218 km
Etap V (16.07) – Wieliczka – Zakopane – 225 km
Etap VI (17.07) – Bukowina Resort – Bukowina Tatrzańska – 194 km
Etap VII (18.07) – Kraków – 25 km

Tour de Pologne to jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Pierwszy raz kolarze startujący w wyścigu wyruszyli na polskie drogi w 1928 roku. Do 1993 roku wyścig miał status amatorski. Odkąd na jego czele stanął Czesław Lang wyścig zyskał na znaczeniu, stając się w pełni zawodowym wyścigiem i dołączając w 2011 roku do kalendarza prestiżowej UCI World Tour, czyli tzw. Kolarskiej Ligi Mistrzów, do której należą wielkie: Tour de France, Giro d’Italia czy Vuelta a Espana. Dwa lata temu, w 2014 roku zwycięzcą Tour de Pologne został Małopolanin, Rafał Majka.   

(Biuro Prasowe UMWM, fot. www.tourdepologne.pl)

Zobacz również