Limanowa w ten weekend będzie świętować

Limanowa w ten weekend będzie świętować

W ten weekend Limanowa będzie świętować. 23 i 24 lipca w Parku Miejskim odbędzie się m.in. koncert Grzegorza Hyżego oraz zespół Papa D, wesołe miasteczko, a także II Jarmark Historyczny Św. Marii Magdaleny z pokazem sztuki kowalskiej i występami zespołów regionalnych.

Rok bieżący jest wyjątkowy – wydarzenie to zbiega się bowiem ze Światowymi Dniami Młodzieży, co stwarza doskonałą okazję do organizacji imprezy pod kątem promocji miasta m.in. wśród uczestników Światowych Dni Młodzieży i turystów, którzy odwiedzą w tym czasie Limanową.

DZIEŃ PIERWSZY ŚWIĘTA MIASTA  23 lipca 2016 r.  (sobota) 

Sobota będzie obfitować w rozrywkę na najlepszym poziomie. Na całe rodziny będzie czekać szereg atrakcji z wesołym miasteczkiem i zabawami dla najmłodszych na czele. Utalentowani mieszkańcy naszego powiatu powalczą o nagrody finansowe ufundowane przez Burmistrza Miasta Limanowa w finale VII Limanowskiego Talent Show, a wszystkich gości przywitają hejnałem Limanowej Trombici, którzy tym samym dokonają oficjalnego otwarcia Święta Miasta 2016. Wieczór będzie należał do gwiazd Dni Limanowej, którymi w tym roku będą Grzegorz Hyży oraz zespół Papa D. Jako pierwszy wystąpi finalista trzeciej edycji X Factor, założyciel i lider zespołu Grzegorz Hyży & Band. Jego debiutancki album „Z całych sił” zyskał status platynowej płyty, a singiel „Na chwilę” dotarł na szczyty polskich list przebojów. Zaraz po Grzegorzu Hyżym na scenie pojawi się gwiazda muzyki synth pop Papa D. Zespół, który powstał w 1984 roku został reaktywowany pod nową nazwą w 2007 roku. W 2015 r. Zespół obchodził rocznicę 30-lecia pracy i został odznaczony medalem Zasłużeni Dla Kultury Polskiej nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał nagrody Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów ZAIKS oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Wykonawców SAWP.

DZIEŃ DRUGI ŚWIĘTA MIASTA  24 lipca 2016 r.  (niedziela)

Podobnie jak w zeszłym roku impreza będzie nawiązywała do historycznych jarmarków, jakie odbywały się niegdyś w Limanowej, będącej istotnym ośrodkiem handlowym na dawnym polsko – węgierskim szlaku. Celem tej imprezy jest przybliżanie mieszkańcom regionu oraz turystom jak dawniej wyglądały jarmarki w różnych okresach historycznych. Z tego powodu w tym roku przenosimy się do czasów galicyjskich (lata 1772-1918), kiedy Limanowa znajdowała się w zaborze austriackim. 
Galicyjski charakter i klimat tegorocznego jarmarku św. Marii Magdaleny będzie oddawał przygotowany dla uczestników bogaty repertuar artystyczny. Będzie można podziwiać historyczne inscenizacje i dioramy m. in. zakup dworu przez rodzinę Marsów połączony z litkupem w karczmie „Pod Zieloną Rózgą” przygotowany przez rekonstruktorów przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Limanowa, a także dawną transakcję handlową związana ze sprzedażą krowy (Józef i Wojciech Tokarczyk), pokaz sztuki kowalskiej połączonej z podkuwaniem konia przygotowanej przez Józefa Gucwę, musztrę konną w wykonaniu Stowarzyszenia  „Kasztanka” z Laskowej, gdzie uczestnicy dowiedzą się także m. in. o różnych sposobach  oporządzania konia. Również miłośnicy folkloru znajdą dla siebie wiele ciekawych atrakcji, do których należą przedstawienia obrzędowe: „Wesele z pokładzinami” (Zespół Regionalny „Spod Kicek” z Mordarki), „Muzyka pasterka” (Zespół Regionalny „Limanowianie” z Limanowej), „U młodego pana w chołpie z rana” (Zespół Regionalny „Kasinianie – Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej) oraz wieczorny spektakl teatralny „Portki” w wykonaniu Teatru Amatorskiego im. Franciszka Macioła ze Skomielnej – Białej.  Całość programu kulturalnego rozpocznie się od korowodu rekonstruktorów, zespołów i kapel ludowych oraz gospodyń wiejskich z Rynku Miejskiego do Parku o godzinie 15.00. W korowodzie będzie można podziwiać przegląd społeczeństwa limanowskiego sprzed ok. 150 lat. Nie zabraknie właścicieli dworu – Antoniego Józefa i Franciszki Marsów, mieszczan w strojach z połowy XIX wieku oraz chłopów ze wsi z terenu Ziemi Limanowskiej, wiejskich wozów oraz  dorożek koni.

Zobacz również