Mszana Dolna. Wójt wypowiedział umowę najmu lokalu stowarzyszeniu

Mszana Dolna. Wójt wypowiedział umowę najmu lokalu stowarzyszeniu

Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna wypowiedział umowę najmu Stowarzyszeniu "Piękna Ziemia Gorczańska". Biuro stowarzyszenia ma funkcjonować przy UG w Mszanie Dolnej na ulicy Spadochroniarzy do 31 sierpnia. Pismo w tej sprawie prezes stowarzyszenia otrzymał w miniony poniedziałek.

O tym, że stowarzyszenie zmieni swoją siedzibę mówiło się od kilku miesięcy. Bowiem każde zebranie członków stowarzyszenia albo kończyło się przypominającą z polskiego sejmu kłótnią, albo Bolesław Żaba wraz z sympatyzującymi członkami stowarzyszenia je najzwyczajniej opuszczał, nie podając przyczyn swojej absencji. Czarę goryczy przelał fakt czerwcowych wyborów do Rady Stowarzyszenia oraz wyboru prezesa LGD „Piękna Ziemia Gorczańska”.

W strukturach organizacji nie znalazła się ani jedna osoba, która byłaby bliska prezentowanej przez Wójta Gminy Mszana Dolna strategii rozwoju i kierunku działalności stowarzyszenia. Bolesław Żaba nie pojawił się również w dniu wyborów. Swoją nieobecność tłumaczył ważniejszymi obowiązkami, które musi spełnić z racji pełnienia swojej funkcji.

– W poniedziałek otrzymaliśmy pismo od Pana Bolesława Żaby o tym, że wypowiada nam umowę najmu lokalu, który do tej pory mieścił się w Urzędzie Gminy Mszana Dolna. Trochę jestem tym faktem zdziwiony, bo mieszkańcy regionu zagórzańskiego przyzwyczaili się do tego, że nasza siedziba znajduje się w budynku przy ulicy Spadochroniarzy. Powody, które podał wójt, a dla których musimy opuścić nasze dotychczasowe lokum są co najmniej nietrafione – mówił podczas wtorkowego spotkania Zarządu i Rady Stowarzyszenia w Urzędzie Miasta Mszana Dolna Rafał Kubowicz, prezes stowarzyszenia. W przesłanym piśmie Bolesław Żaba zwrócił uwagę na fakt i tu cytat:

(…)Przedmiot użyczenia stał się potrzebny Użyczającemu z powodów nieprzewidzialnych w chwili zawarcia umowy. Związane to jest z nowymi zadaniami i koniecznością stworzenia do realizacji obowiązków związanych ograniczeniem niskiej emisji w naszym terenie. Należy podkreślić fakt, że nasza gmina udostępnia nieodpłatnie pomieszczenia dla wydziałów zamiejscowych Starostwa Powiatowego, z których korzystają naszych trzech samorządów (…).

Piotr Pajdzik zastanawiał się o jaką „niską emisję w naszym terenie” mówi w przesłanym piśmie włodarz Gminy Mszana Dolna. – Nie ma jasno sprecyzowanej konkluzji, co do wypowiedzenia najmu. Poza tym wyprowadzenie się stowarzyszenia z tego budynku na pewno będzie miało swoje konsekwencje – tłumaczył.

– Ten budynek był kupiony z myślą o mieszkańcach i dla mieszkańców – mówił z kolei Tadeusz Patalita, były wójt Gminy Mszana Dolna.

– Skoro w budynku tym działają i wynajmują lokale prywatni przedsiębiorcy, to chyba oni pierwsi powinni otrzymać takie pismo. Budynek gminy ma służyć mieszkańcom. Jest tam parking, a w centrum miasta ciężko tak dostępną lokalizację. Dziwię się, że wójt wypowiada nam umowę, skoro kiedy ja byłem na tym stanowisku, to wynajmując lokal stowarzyszeniu, w tej sprawie Rada Gminy musiała podjąć odpowiednią uchwałę. Tak powinno być i w przypadku wypowiedzenia umowy – zaznaczył.

Zdziwienia nie krył również były z-ca obecnego wójta gminy Mszana Dolna – Tadeusz Klimek. – Od zawsze myślałem, że Mszana Dolna jest i powinna być liderem samorządów zagórzańskich. To jest działanie na szkodę mieszkańców. Moim zdaniem każdy punkt przesłanego pisma przez wójta można podważyć, bo ma ono wiele mankamentów prawnych – skonkludował swoją wypowiedź.

Członkowie stowarzyszeni zapytali Janusza Potaczka, Wójta Niedźwiedzia i Józefa Kowalczyka, Burmistrza Mszany Dolnej czy faktycznie Bolesław Żaba jaka zaznaczył w piśmie rozmawiał z nimi na temat ewentualnego udostępnienia pomieszczeń, będących w posiadaniu samorządów na rzecz stowarzyszenia. Obaj samorządowcy zaprzeczyli jakoby temat ten podejmowali.

– Jestem za tym aby informacja dotyczącą wypowiedzenia umowy najmu lokalu została upubliczniona – mówił na spotkaniu Janusz Potaczek, wójt Gminy Niedźwiedź.

– Teraz powinniśmy się zastanowić nad znalezieniem odpowiedniego lokalu dla stowarzyszenia, które powinno mieścić się w Mszanie Dolnej – dodał.

Agnieszka Modrzejewska Potaczek wyjaśniła zebranym, że zgodnie z art. Kodeksu Cywilnego czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony.

– Najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Zatem faktycznie podany w wypowiedzeniu termin może budzić kontrowersje – zaznaczyła. 

Od redakcji: Poprzednia wypowiedź Przewodniczącej Rady Miasta mogła zostać źle zrozumiana i źle zinterpretowana. Zacytowany fragment wypwoiedzi został przytoczony z przesłanego do naszej redakcji od Biura LGD protokołu zebrania. 

W minionej perspektywie finansowej 2007-2014 Urząd Gminy w Mszanie Dolnej ze środków stowarzyszenia pozyskał ponad 1,750 tys. złotych. Te największe inwestycje dotyczyły m.in. budowy zaplecza socjalnego dla boiska sportowego „WITÓW” w Mszanie Górnej. Dofinansowano budowę miejsc postojowych przy ośrodku zdrowia w Kasince Małej, a także boiska wielofunkcyjnego w tej miejscowości. Ponad 237 tys. złotych zostało przeznaczone na budowę amfiteatru w Kasinie Wielkiej.

Gmina Niedźwiedź otrzymała na swoje inwestycje ponad 815 tys. złotych.

Inwestycje na obszarze gminy Mszana Dolna http://lgd.mszana.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=354

Inwestycje na obszarze gminy Niedźwiedź http://lgd.mszana.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=355

 

Zobacz również