OBW. Turyści zakończyli wędrowanie po beskidzkich szlakach wyjściem na górę Lubogoszcz

OBW. Turyści zakończyli wędrowanie po beskidzkich szlakach wyjściem na górę Lubogoszcz

Słoneczna pogoda towarzyszyła licznym turystom na ostatniej bardzo udanej wędrówce rodzinnej w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy 2016. Na szczyt Lubogoszczy turyści mieli do wyboru trzy szlaki zielony z Mszany Dolnej, czarny z Kasinki Małej i czerwony z Kasiny Wielkiej.

Gości  na szczycie Lubogoszczy powitali Burmistrz Miasta Mszana Dolna Józef Kowalczyk wraz z radnym Rady Miasta oraz Jerzy Kościelny- Zastępca Dyrektora Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego.

Mszę Świętą przy Krzyżu Wędrowca będącego repliką Krzyża z Pass Pardoii w Dolomitach odprawił  ks. Jerzy Raźny, proboszcz  parafii Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Oprawę muzyczną Mszy zapewniła orkiestra dęta OSP w Mszanie Dolnej z kapelmistrzem Piotrem Ratajem. Podczas spotkania na szczycie przypomniano pobyt Św. Jana Pawła II na Lubogoszczy (21 czerwca 1973 roku) odtwarzając archiwalne nagrania dźwiękowe. Karol Wojtyła jeszcze jako biskup i kardynał często wędrował po Beskidzie Wyspowym i Gorcach .     

Po wspólnym zdjęciu uczestnicy złazu przeszli do Bazy Lubogoszcz, gdzie Organizatorzy przygotowali bogaty program. Najpierw turyści posili się  bardzo smacznym żurkiem lubogoszczańskim, a następnie uczestniczyli w licznych konkursach i  konkurencjach  sprawnościowych. Pszczelarze z Kola Pszczelarzy w Mszanie Dolnej przygotowali kiermasz miodu

Na scenie wystąpił zespół Nautilius  z Mszany Dolnej , który porwał turystów do wspólnych tańców i zabawy.

Spośród ponad 1000  rzeszy turystów najmłodszym  zdobywcą Lubogoszczy okazał się  1,5 roczny Miłosz Galica ze Skrzydlnej, a  najstarszym 90 letni Julian Kasprzyk z Mszany Dolnej.  Z najdalszego zakątka Polski przybył Krzysztof Kocur z Krosna.           W konkursie Wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Mszanie Dolnej  zwyciężyli Władysław Hanusiak z Jordanowa przed Julią Banach z Lipowego i Stanisławem Adamczykiem z Mszany Dolnej.

Najmilszą Lubogoszczy wybrano Martę Banach z Lipowego, a najmilszym Władysława Sałapaka z Grzechynii.

Wyróżnienie za rodzinne odkrywanie otrzymała rodzina Jacaków z Klęczan. Nagrodę KP „Horyzonty” – wyjazd w Alpy wylosowała Agnieszka Jacak.   

Laureaci otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody z rąk Burmistrza Miasta Mszana Dolna Józefa Kowalczyka i Przewodniczącej Rady Miasta Agnieszki Modrzejewskiej – Potaczek, a także Z-cy Przewodniczącej Rady Miasta Agnieszki Sasal.                      

Stowarzyszenie „Lubogoszcz” i LGD „ Przyjazna Ziemia Gorczańska” przygotowało rodzinne rozgrywki z nagrodami w przeciąganiu liny,  sztafecie rodzinnej i biegu z ‘jajkiem”.                                                                                                   

Za zdobycie wszystkich 17 „wysp” 25 turystów otrzymało złote rysie ufundowane przez Koło Pszczelarzy w Mszanie Dolnej.

11 września organizatorzy akacji zapraszają na jej finał do Rabki Zdroju. Odbędzie się tam VI Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”.

Zobacz również