Relacja z XVI Przeglądu Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego

Relacja z XVI Przeglądu Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego

Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego przyciągnął w miniony weekend dość spory tłumy do Łukowicy.

Nie ma się czemu dziwić, bo barwnie przybrane stoiska kusiły nie tylko wyglądem, ale i zapachem. Zupa prawdziwkowa, siercioki czy kluski skubane z grochem stanęły w szranki o palmę pierwszeństwa. A Panie z KGW zachwalały jak tylko mogły przygotowane do konkursu dania.

Z kolei na scenie można było podziwiać kunszt artystyczny i aktorski kół. Prezentowane scenki rodzajowe doprowadzały czasem do śmiechu, a czasami do łez, bo jak tu ze szczęścia nie płakać, kiedy ogląda coś, co kiedyś wydawało się codziennością, dziś potrafi rozbawić do nieprzytomności.

XVI Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego miał formę konkursu. Najlepsze danie – siercioki przygotowały Panie z KGW w Krasnem – Lasocicach.

Wyniki konkursu:

I miejsce i nagroda 2 200 zł – KGW Krasne-Lasocice

Koło działa już od 1960 roku, a obecną jego przewodniczącą jest Pani Barbara Kapera. KGW działa aktywnie od kilkunastu lat, współpracuje z miejscową OSP, bierze udział w konkursach, przeglądach zdobywając czołowe miejsca, nagrody. Członkinie promowały produkt lokalny „Kołoc Jodłownicki” w Brukseli, organizują imprezy integracyjne na wsi. 

KGW w trakcie Powiatowego Przeglądu przygotowało:

1. Potrawę regionalną: Siercioki – natrzy sposoby

2. Rękodzieło: haft – kamizelka chłopięca, portki i gorset, bielizna pościelowa


II miejsce i  nagroda po 1800 zł  –  KGW Laskowa, KGW Podłopień i KGW Zalesie

KGW Laskowa powstało w 2006 roku i liczy 25 członków, jego przewodniczącą jest Pani Bożena Dudek. KGW Laskowa oraz Grupa Teatralna powstały w 2006 roku. Koło bardzo prężnie działa, bierze czynnie udział w przeglądach, konkursach gdzie zdobyło liczne nagrody, m.in. złota i srebrna maska Amatorskich Teatrów, I i II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Dorobku KGW, występ na deskach Teatru w Warszawie

KGW przygotowało:

1. Potrawę regionalną: Zupa prawdziwkowo

2. Rękodzieło: Poduszka dekoracyjna na ścianę z bibuły, serwetki haftowane, robótki szydełkowe  

KGW Zalesie istnieje już 50 lat, jego obecną przewodniczącą jest Elżbieta Franczyk. KGW  działa przy OSP Zalesie. Przewodniczącą przez 27 lat była Pani Anna Wierzycka. Koło bardzo prężnie działa, bierze czynnie udział w przeglądach, konkursach, m.in. w Karniowicach, Nawojowej

KGW przygotowało:

1. Potrawę regionalną:kluski skubane z grochem          

2. Rękodzieło: szydełkowanie, bibułkarstwo, wyszywanie gorsetu

KGW Podłopień działa od 1948 roku, jego przewodniczącą jest obecnie Zofia Jamróz. Członkinie aktywnie biorą udział w Powiatowych i Wojewódzkich Przeglądach Kulinarnych i Kulturalnych, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody. Koło m.in. dwukrotnie brało udział w Limanowskiej Słazie, zdobywając I i II miejsce. W ramach wojewódzkiego Przeglądu Kulinarnego i Kulturalnego zdobyło  II miejsce, a na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Wiejskich II miejsce. Podczas tegorocznego Przeglądu KGW przygotowało;

1.Potrawę regionalną: zupa krem grzybowa z grzankami

2. Rękodzieło: kwiaty robione z bibuły

III miejsce i nagrody po 1600 zł – KGW Łososina Górna i KGW Łukowica 

KGW w Łososinie Górnej zostało założone w 1947 roku.Wiosną tego roku został wybrany nowy zarząd  a przewodniczącą została  Pani Maria Wróbel. Obecnie Koło liczy 29 członkiń, należą do niego panie zarówno ze wsi jak i z miasta, młode i nieco starsze, tym samym motto koła nie może być inne jak:  „Tradycja i nowoczesność”.  

KGW z Łososiny Górnej działa prężnie i  coraz częściej można o nich przeczytać w lokalnych informatorach.Jak wskazują Panie –Jeżeli coś robią to poświęcają na to 100% swojego zaangażowania.

KGW przygotowało:

1. Potrawę regionalną: Pierogi z bobem okraszone słoniną

2. Rękodzieło: serwetki, gorsety, kamizelki, ozdoby z bibuły, ozdoby choinkowe, palmy, rzeźby, haft.

Najlepszym obiektem agroturystycznym wybrano  gospodarstwo „Za piecem” ze Strzeszyc. Produktem lokalnym z którego nasz region powinien być dumny, to zdaniem komisji konkursowej powinien być „chleb męciński”.

W tym roku Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego został połączony z tradycyjnym i od lat kultywowanym w Łukowicy świętem owocobrania.

Wszystkie KGW z terenu Powiatu Limanowskiego otrzymały bony pieniężne oraz pamiątkowe płaskorzeźby.

Po wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy mogli się bawić przy dźwiękach muzyki zespołu Turnioki.

Źródło:powiat.limanowa.pl

Zobacz również