Policjanci rozpoczynają akcję "Znicz 2016"

Policjanci rozpoczynają akcję "Znicz 2016"

Przed nami kolejne dni podczas których wielu z nas będzie podróżować po drogach całego kraju, żeby odwiedzić groby swoich bliskich. Od piątku 28 października do wtorku 2 listopada 2016 roku prowadzone będą wzmożone działania policyjne „Znicz 2016”.

 Głównym celem działań jest utrzymywanie przejezdności dróg, w tym i tych wokół cmentarzy.

Na newralgicznych drogach i ważniejszych skrzyżowaniach na pewno pojawią się patrole policyjne, które w razie potrzeby pokierują ruchem. Policjanci będą również w okolicach cmentarzy, zwrócą uwagę na to w jaki sposób samochody parkują, aby nie spowodowało to utrudnień w ruchu.

Policjanci zdecydowanie będą reagować na niewłaściwe zachowania kierujących, szczególnie te, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu tak kołowym jak i pieszym, czyli, przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy, brawura, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, szczególnie na przejściach dla pieszych itp. Szybko zapadający zmrok utrudni nam dostrzeganie pieszych, szczególnie tych mających na sobie w ciemne ubrania. Zwracajmy na to uwagę szczególnie w rejonie cmentarzy bo tam pieszych będzie na pewno więcej niż zwykle.

Apelujemy do pieszych aby nosili na wierzchniej odzieży elementy odblaskowe, które kierujący dostrzegą ze znacznej odległości, co pozwoli na właściwą reakcję w sytuacji zagrożenia. Pamiętajmy, że pieszy w konfrontacji z samochodem jest
z reguły na przegranej pozycji, skutek uderzenia samochodu w pieszego to często śmierć bądź ciężkie obrażenia ciała – skutkujące niejednokrotnie kalectwem.

Niewielki pasek elementu odblaskowego może uratować nasze życie i zdrowie.

Nie zapominajmy o tym!

Apelujemy również do osób, które na ten czas wyjeżdżają – pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu naszych domów, ale również sami zachowajmy czujność. Często bowiem, nasz brak uwagi, skupienie się na jakiejś czynności, wykorzystują złodzieje, okradając nas nawet na cmentarzu. 

Przypominamy, że w nadchodzących dniach będzie obowiązywał zakaz ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton(z wyłączeniem autobusów).

Te dni to:

– 31 października w godz. 18:00 – 22:00;

– 1 listopada w godz.  08:00 – 22:00.

Życzymy wszystkim podróżującym, tak zmotoryzowanym jak i pieszym aby bezpiecznie i szczęśliwie  dotarli do wyznaczonych sobie miejsc. Miejmy jednak świadomość tego, że to bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Zobacz również