Raba Niżna. Będzie remont "strategicznej" drogi na osiedlu Sochówka

Raba Niżna. Będzie remont "strategicznej" drogi na osiedlu Sochówka

Mieszkańcy osiedla Sochówka w Rabie Niżnej będą się cieszyć z nowej drogi. Po rozstrzygnięciu przetargu koszt jej modernizacji ostatecznie zamknął sie w kwocie 169 tys. złotych, z czego 56 tys. złotych UG w Mszanie Dolnej na ten cel pozyskał z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.

– Dotacja z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych jest wyliczana  dla całej gminy i w każdym  roku dla innej wsi – tłumaczy Katarzyna Szybiak, Z-ca Wójta Gminy Mszana Dolna.

Droga na osiedlu Sochówka od kilku lat była wnioskowana do realizacji  przez mieszkańców,  a także temat ten był często poruszany na zebraniach wiejskich. Na przestrzeni ostatnich lat była niszczona przez potok Sochów zarówno w czasie powodzi jak i większych opadów. Mieszkańcy wielokrotnie we własnym zakresie dokonywali napraw i remontów drogi. To w głównej mierze zadecydowało o wskazaniu właśnie tego zadania do modernizacji.

Wyremontowany odcinek drogi będzie liczył sobie 300 metrów. Prowadzi on zarówno do pól uprawnych i lasów, a także kilku domów dwóch osiedli: Sochówka i Laskówka. Być może w samej celowości inwestycji nie byłoby nic zdrożnego, gdyby nie fakt, że na osiedlu Sochówka mieszka siostra Katarzyny Szybiak Z-cy Wójta Gminy Mszana Dolna, która notabene pracuje w mszańskim urzędzie.

– Oczywiście  z części  remontowanej  także mieszkańcy tego  gospodarstwa  skorzystają. Nie miało to jednak  znaczenia przy  wyborze zadania do realizacji – ucina spekulacje na ten temat Katarzyna Szybiak.

Trudno sie nie zgodzić z interpretacją i celowości tej inwestycji. Jednak mały niesmak pozostaje, bo jeszcze na piątkowej sesji Z-ca Wójta Mszany Dolnej wspominała o tym, że pierwszeństwo przy wyborze dróg do remontu będą miały tylko te „o znaczeniu strategicznym”. Do tej pory priorytetem przy wyborze remontowanych dróg miały te skomunalizowane, gdzie mieszkańcy zrzekali części gruntów, które były w ten sposób wywłaszczane. Wielokrotnie o tym na sesjach mówił Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna.

W tym roku mszańska gmina wyremontowała również drogę do kilku domów na osiedlu Ogiele Górne – Ogielowo w Lubomierzu. Ponad 3 km tej drogi kosztowało mszański urząd niewiele ponad 374 tys. złotych, z czego 71 tys. złotych na ten cel pozyskano tak jak i w przypadku drogi na osiedlu Sochówka w Rabie Niżnej z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Na wspomnianym osiedlu w Lubomierzu mieszka z kolei rodzina Jana Wojciaczyka, V-ce Przewodniczącego Rady Gminy Mszana Dolna.

W lipcu tego roku zrobiliśmy materiał o tym, że mieszkańcy osiedla „Mistarze” w Kasinie Wielkiej od 2 lat proszą Bolesława Żabę, Wójta Gminy Mszana Dolna aby ten wyremontował im 150 metrów drogi. Mimo iż przekazali swoje grunty na rzecz gminy i ponieśli z tego tytułu koszty, to do tej pory drogi nie mają. I zapewne mieć nie będą, bo z tą sprawą przyszli do naszej redakcji, a nasz reportaż zdaje się nadszarpnął wizerunek mszańskiego urzędu.

Zobacz również