Kapelan ze Snieżnicy podporucznikiem Wojska Polskiego

Kapelan ze Snieżnicy podporucznikiem Wojska Polskiego

" Te nominacje są jedynie skromnym symbolem, którym ojczyzna znaczy waszą wielką służbę" mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej do kapłanów, którzy na początku swojej formacji seminaryjnej zostali przymusowo wcieleni do specjalnych jednostek utworzonych dla kleryków w strukturach Ludowego Wojska Polskiego.

 11 listopada, w 98 rocznicę odzyskania niepodległości księża-żołnierze przyjechali z całej Polski do Warszawy, do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Dlaczego właśnie tam? W tym kościele swoją kapłańską posługę pełnił ks. Jerzy Popiełuszko, dziś błogosławiony kapłan-męczennik i alumn-żołnierz jednostki specjalnej w Bartoszycach, tej samej do której został wcielony kleryk Jan Zając, dziś duszpasterz Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Snieżnicy.

W roku 1966, w połowie drogi ku kapłaństwu, losy późniejszego kapelana Solidarności i kapłana-męczennika Jerzego Popiełuszko, splotły się w przedziwny sposób z losami młodego górala ze Rdzawki, tak samo, jak alumn Jerzy, wcielonego do kleryckiej jednostki w Bartoszycach. Na dwa lata obaj, podobnie jak setki polskich kleryków, zmuszeni zostali do zamiany sutanny na żołnierski mundur.

Kleryk Jan Zając wrócił po dwóch latach do krakowskiego seminarium i w maju 1971 roku z rąk abp. Karola Wojtyły przyjął kapłańskie święcenia. Jako wikary pracował w Poroninie, Drogini, na krakowskiej Krowodrzy w tworzącej się dopiero parafii św. Jadwigi Królowej, Jawiszowicach-Brzeszczach. W latach 1994-97 podjął misjonarską posługę w okolicach Samboru (diec.lwowska) na Ukrainie, a w czasie wojny na Bałkanach opiekował się uchodźcami przybyłymi do Polski.  Był też kwestorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od roku 1997, nieprzerwanie do dziś, mieszka w …lesie, u podnóża Snieżnicy. Odbudował i przywrócił pierwotny charakter tego uroczego zakątka wszystkim, którzy w ciszy, z dala od miejskiego zgiełku szukają wytchnienia dla duszy i ciała.

Kto choć raz to miejsce odwiedził, będzie tam wracać przy każdej nadarzającej się okazji – życzliwość i dobroć Gospodarza -Leśnego Kapelana, znakomite jadło, cisza i spokój, a nade wszystko bliskość Boga i natury, uczyniły z tego miejsca bardzo ważne miejsce na mapie Beskidu Wyspowego.
Na koniec wróćmy jednak do Warszawy, bo tam po prawie 50 latach postanowieniem Prezydenta RP 132  księży reprezentujących niemal wszystkie diecezje w Polsce zostało mianowanych na pierwszy stopień oficerski. Nowym podporucznikom w sutannach akty nominacji wręczył Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Po uroczystej mszy św. której przewodniczył Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego bp. Józef Guzdek, nominowani księża wraz z ministrem Antonim Macierewiczem i ordynariuszem polowym WP udali się na grób bł. ks. Jerzego Popiełuszko. Modlitwą i kwiatami oddali hołd swojemu koledze z czasów wspólnej służby wojskowej.

Zobacz również