KGW Olszówka na Targach Rolniczych w Nadarzynie

KGW Olszówka na Targach Rolniczych w Nadarzynie

Od 25 do 27 listopada w Centrum Targowo- Kongresowym PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie pod Warszawą odbyła się największa impreza branży rolno – spożywczej „Centralne Targi Rolnicze”

W ich ramach można było zobaczyć najnowocześniejszą technologię rolniczą i sadowniczą, najnowsze środki do produkcji i ochrony rolnej, wystawę zwierząt i zdrową żywność oraz wiele atrakcji tj. występ zespołu Mazowsze, festiwal Disco Polo.

W związku z obchodami jubileuszu 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich oraz zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych i Fundacja 150-lecia KGW zorganizowała X Ogólnopolską Prezentację Stołów Świątecznych (Bożonarodzeniowych), nad którą Patronat Honorowy objął Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz. Koła Gospodyń Wiejskich z różnych zakątków naszego kraju, na nakrytych świątecznie stołach, prezentowały potrawy regionalne. Kapele i zespoły śpiewacze pokazały obrzędowość swoich regionów, wykonując kolędy i pastorałki oraz pieśni ludowe. Twórcy ludowi zaprezentowali również swoje prace. Nie zabrakło wśród nich Koła Gospodyń Wiejskich z Olszówki.

Gospodynie z KGW Olszówka wraz z kilkuosobową grupą mieszkańców oraz władzami samorządowymi – Radną Powiatu Ewą Filipiak, Przewodniczącą Rady Gminy Aleksandrą Kanią i Radnymi Olszówki: Jolantą Mardausz i Piotrem Żurkiem –  promowały Gminę Mszana Dolna. Przygotowana przez nie prezentacja stołu wigilijnego, na którym znajdowało się 12 tradycyjnych potraw, przygotowanych według starych receptur, przyciągała wzrok zwiedzających i wzbudzała duże zainteresowanie. Wśród ręcznie wykonanych ozdób świątecznych na wigilijnym stole znalazły się potrawy: zupa grzybowa, barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, pstrąg, kompot z suszu. Nie zabrakło również potraw świątecznych: kaczka nadziewana i schab z śliwką. Nie mniejszy zachwyt wzbudziły upieczone przez olszowskie gaździny ciasta, w szczególności gałązka wigilijna oraz nalewki. Stoisko z ręcznie wykonanymi stroikami i ozdobami świątecznymi oraz piękną podłaźniczką  nie uszło uwadze zwiedzających. Swoje rękodzieło ludowe pokazał młody artysta, Bogusław Nawara.

Nie zabrakło również gromkich braw po występach grupy obrzędowej, która w dwóch scenach pokazała zwyczaj kolędowania z gwiazdą i turoniem. Wspaniała gra aktorska dziada i żydów, piękny śpiew i przygrywająca kapela oraz przepiękne stroje wzbudziły  wielki aplauz zgromadzonej publiczności.

Źródło:UG Mszana Dolna

Zobacz również