Mszana Dolna. Cmentarz z I wojny zyska nowy blask

Mszana Dolna. Cmentarz z I wojny zyska nowy blask

Cmentarz w Mszanie Dolnej upamiętniający żołnierzy poległych w I wojnie światowej zyska nowy blask. Renowacji zostanie poddane nie tylko kamienne ogrodzenie, ale także kwatery wojenne i otoczenie cmentarza.

– Złozyliśmy projekt na remont cmentarza do Urzędu Marszałkowskiego na kwotę 40 tys. złotych – mówił podczas styczniowej sesji Antoni Róg, sekretarz miasta. – Czekamy teraz na jego rozaptrzenie i ewentualna akceptację – zaznaczył.

Zabytkowy cmentarz wojenny w Mszanie Dolnej z I wojny światowej został zaprojektowany przez austriackiego architekta Gustava Ludviga jako kwatera wojskowa na cmentarzu komunalnym. Pochowano na nim 20 żołnierzy austro-węgierskich, 2 niemieckich i 10 rosyjskich w 31 grobach pojedynczych i 2 zbiorowych. 

Pewnie niewielu dziś pamięta, że w kwaterze żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, mszańskie władze w czasach PRL-u zamontowały tuż pod kamiennym krzyżem z datą 1914 pamiątkową tablicę upamiętniającą………”bohaterskich funkcjonariuszy MO” Kiedy robiłem fotograficzną dokumentację tej kwatery konieczną do wniosku o środki na renowację tej zabytkowej części parafialnej nekropolii w związku ze zbliżającą się wtedy (2013r.) 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej, po raz pierwszy zobaczyłem tę „pamiątkę po PRL-u” Po konsultacji z szefostwem krakowskiego IPN tablica została zdemontowana w grudniu 2013 i przekazana do zasobów muzealnych IPN w Krakowie.​

Zobacz również