Jak dotrzeć na mogiłę zamordowanych Żydów. Burmistrz Mszany Dolnej ma dylemat

Jak dotrzeć na mogiłę zamordowanych Żydów. Burmistrz Mszany Dolnej ma dylemat

Józef Kowalczyk, Burmistrz Mszany Dolnej zwróci się o pomoc do wojewody aby ten rozstrzygnął sprawę swobodnego dojścia do mogiły żydowskiej przy ulicy Ogrodowej.

Sprawa dojścia do mogiły spoczynku 22 Żydów, których 1 maja 1941 rozstrzelali Niemcy ciągnie się od przeszło 15 lat, kiedy teren będący w sąsiedztwie tej mogiły nabył prywatny przedsiębiorca. Teren ten sprzedało Starostwo Powiatowe w Limanowej jeszcze na przełomie XX wieku.

– Zwrócę się w tej sprawie do wojewody małopolskiego, aby pomógł on nam jakoś załatwić sprawę dojścia do tej mogiły – tłumaczył radnym na ostatniej sesji rady Miasta Mszana Dolna Józef Kowalczyk.

Burmistrz Miasta zdziwił się, że władze Powiatu Limanowskiego sprzedały teren w sąsiedztwie mogiły nie zabezpieczając tym samym do niej dojścia. Tym faktem był również zdziwiony Franciszek Dziedzina obecny na sesji radny powiatu limanowskiego.

– Nie pamiętam tej sprawy tak dokładnie, bo to była chyba pierwsza kadencja rady Powiatu. Będę się musiał bliżej przyjrzeć tej sprawie i oferuję swoją pomoc Panu Burmistrzowi – zaznaczył V-ce Przewodniczący rady Powiatu Limanowskiego.

To jednak nie jedyne miejsce pochówku mszańskich Żydów do którego nie ma swobodnego do niego dojścia. Podobnie jest w przypadku cmentarza na osiedlu Marki przy ulicy Zakopiańskiej

Pierwsi Żydzi w Mszanie Dolnej osiedlili się w XVIII wieku. Zajmowali się oni nie tylko handlem. Prowadzili również karczmy. Z czasem do stolicy Zagórzan przybywało ich coraz więcej. Mieli oni swoją synagogę – stała nieopodal, w miejscu  dzisiejszej szkoły nr 2 przy ulicy Matejki. Przed wojną w Mszanie Dolnej spory odsetek ludności stanowili Żydzi. Stanowili oni 25% ogólnej ludności.

Los mieszkających przed Żydów w Mszanie Dolnej zmieniła II wojna światowa. Mszańscy Żydzi byli zmuszani przez okupanta niemieckiego do przymusowej pracy. 1 maja 1941 r. Niemcy rozstrzelali na terenie „Aderówki” grupę 22 Żydów, których oskarżono o sabotaż.

19 sierpnia 1942 na osiedlu Pańskie pluton esesmanów z Nowego Sącza dowodzony przez samego Hamanna dokonał bestialskiej egzekucji 881 Żydów, mieszkańców Mszany Dolnej i okolic. Tam też znajduje się zbiorowa mogiła. W sierpniu 2012 roku Radni miasta podjęli uchwałę nadającej alei wiodącej do mogiły nazwę: Aleja Pamięci Ofiar Holocaustu. To jak na razie jedyne miejsce i mogiła do której nie trzeba się „skradać”, ale można swobodnie dojść.

Zobacz również