Cieszący się dużą popularnością zabytkowy tabor kolejowy ponownie wyjedzie na kolejowe szlaki. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, organizator przejazdów, otrzymało na ten cel dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Małopolska Gościnna" .
W tym roku na turystów czekają 42 kursy po najurokliwszych zakątkach Małopolski. Nowością będzie duża liczba weekendowych kursów na trasach m.in. Nowy Sącz – Piwniczna, Kraków – Wieliczka lub Chabówka – Mszana Dolna. Po raz pierwszy zabytkowy skład przejedzie trasą Doliną Białej przez Ciężkowice, Gromnik i Tuchów do Tarnowa.
– Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych Małopolski poprzez organizację przejazdów historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z programem dodatkowych atrakcji – Łukasz Wideł, wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.
III edycja projektu realizowana będzie dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego w oparciu o zasoby Skansenu w Chabówce oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 130-letniej trasy Chabówka – Nowy Sącz.
– Pociągi zostaną zestawione z historycznej lokomotywy parowej oraz odrestaurowanych wagonów retro z lat 1920 – 1963 z kolekcji Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. W trakcie każdego z przejazdów przewidziano szereg dodatkowych atrakcji obejmujących m.in. zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych, pikniki peronowe, występy zespołów muzycznych, stoiska kulinarne, czy też plenerowe rekonstrukcje historyczne – Kamil Filipowski, prezes NSMK.
Atrakcji nie zabraknie także na pokładzie historycznych składów. Podróżnym w pociągach towarzyszyć będą aktorzy – animatorzy Grup Rekonstrukcji Historycznej Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przebrani w stroje podróżnych z minionej epoki – przedstawicieli dawnego świata podróży. Stałym elementem przejazdów będzie postać dyżurnego ruchu z zielonym lizakiem w ręku, który będzie „odprawiał” pociągi z poszczególnych stacji, a w czasie jazdy pociągu opowie pasażerom o tradycjach związanych z zawodem kolejarza. W wagonach odbędą się konkursy wiedzy o regionie nagradzane drobnymi upominkami. Zostanie uruchomiony specjalny wagon barowy- retro, oferujący pasażerom ciepłe i zimne napoje oraz przekąski. O bezpieczeństwo i wygodę pasażerów w pociągu zadbają przeszkoleni i doświadczeni konduktorzy.
W zeszłym roku przejazdy pociągiem retro cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkie kursy były wypełnione pasażerami do ostatniego miejsca, a dla wielu chętnych nie wystarczyło biletów.
W 2017 roku pociągi turystyczne złożone z historycznego taboru pojawią się na następujących trasach:
KWIECIEŃ
8 kwietnia (sobota) – Na solnym szlaku do Wieliczki
Kraków Główny – Wieliczka Park – Kraków Główny (3 kursy)
MAJ
3 maja (środa) – Pociągiem na Dni Gorlic
Nowy Sącz – Gorlice oraz Gorlice – Biecz – Gorlice
13 maja (sobota) – Parowozem Doliną Białej
Nowy Sącz – Tarnów – Nowy Sącz oraz Tarnów – Tuchów – Tarnów
14 maja (niedziela) – Szlakiem sądeckich uzdrowisk
Nowy Sącz – Piwniczna (2 kursy)
27 maja (sobota) – Parowozem przez Dolinę Popradu
Nowy Sącz – Krynica – Nowy Sącz oraz Krynica – Muszyna – Krynica (2 kursy)
28 maja (niedziela) –Kolej na Majówkę – Parowozem przez Galicyjską Kolej Transwersalną
Nowy Sącz – Chabówka
CZERWIEC
1 czerwca 2017 (czwartek) – Kolejowy Dzień Dziecka
Chabówka – Mszana Dolna, Chabówka – Raba Wyżna (po 2 kursy)
17 czerwca (sobota) – Szlakiem Kolei Transwersalnej
Chabówka – Żywiec – Chabówka
18 czerwca (niedziela) – Pociągiem na II Galicyjski Piknik Kolejowy
Chabówka – Dobra oraz Dobra – Kasina Wielka – Dobra
LIPIEC
2, 9, 16, 23, 30 lipca (wszystkie niedziele) – wakacyjny pociąg retro „Transwesalny”
Nowy Sącz – Chabówka – Nowy Sącz
SIERPIEŃ
6 sierpnia (niedziela) – wakacyjny pociąg retro „Transwesalny”
Nowy Sącz – Chabówka – Nowy Sącz