Media o odwołaniu Michała Krupińskiego z funkcji prezesa PZU

Media o odwołaniu Michała Krupińskiego z funkcji prezesa PZU

W środę wieczorem niespodziewanie odwołany został prezes największego polskiego ubezpieczyciela firmy PZU. Decyzję taką podjęła rada nadzorcza, w której decydujący głos mają przedstawiciele państwa, do którego należy prawie 35 proc. wszystkich udziałów. Michał Krupiński, to syn Tomasza Krupińskiego – przewodniczącego rady Powiatu Limanowskiego.

Media bardzo szeroko rozpisują się o odejściu Tomasza Krupińskiego z funkcji prezesa PZU:

Onet: Prezes PZU ofiarą politycznych porachunków w obozie władzy. Największy portal pisze o politycznych rozrachunkach między premier Beatą Szydło, a Mateuszem Morawieckim, który był przeciwny powołaniu Michała Krupińskiego na funkcję prezesa PZU.

Wyborcza.pl:Michał Krupiński, „cudowne dziecko PiS”, odwołany z funkcji prezesa PZU

Michał Krupiński to debiutant w branży ubezpieczeniowej. Nazywany „złotym dzieckiem PiS”, mając 25 lat, został najmłodszym w dziejach podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w poprzednim rządzie PiS. 

Posadę prezesa PZU dostał w styczniu 2016 r., zastępując na tym stanowisku Andrzeja Klesyka, który miesiąc wcześniej zrezygnował z funkcji na prośbę Ministerstwa Skarbu.

Po trzech miesiącach 2016 r. zysk PZU spadł o połowę. Podobnie było w drugim kwartale. Dopiero wyniki za trzeci kwartał ubiegłego roku – po wyłączeniu kosztów przejęcia Alior Banku – były zbliżone do wyniku z 2015 r. Cały ubiegły rok PZU zamknął zyskiem na poziomie 1,95 mld zł – najgorszym wynikiem od dziesięciu lat.

FobesAkcje PZU dołują po nagłym odwołaniu prezesa Michała Krupińskiego. Na nagłą zmianę we władzach największego ubezpieczyciela w Polsce, gdzie Skarb Państwa posiada 35 proc. udziałów, natychmiast negatywnie zareagowała giełda.

TVN24BisNie był z bajki Morawieckiego. Jego usunięcie skrupulatnie zaplanowano, co do godziny. – Pozostawiam firmę silniejszą, na drodze szybkiego rozwoju oraz z olbrzymim potencjałem – napisał dzisiaj w oświadczeniu Michał Krupiński. Przyznaje jednak, że decyzja o jego odwołaniu została podjęta w krytycznym momencie dla firmy. Jego odejście ma podtekst polityczny.

Krupiński uznawany jest za człowieka ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Od wielu lat jest przyjacielem Witolda Ziobry, młodszego brata ministra. Żona szefa resortu sprawiedliwości Patrycja Kotecka została szefową marketingu spółki Link4 należącej do ubezpieczeniowego giganta.

Money.plOdwołany z PZU prezes Krupiński zarobił ponad 1,5 mln zł. Teraz może dostać drugie tyle

Krótkotrwała przygoda Michała Krupińskiego na stanowisku szefa największego polskiego ubezpieczyciela. Na brak pieniędzy nie może jednak narzekać. Z tytułu wynagrodzenia zainkasował około 1 mln 721 tys. zł. Do tego teraz może liczyć na odprawę w wysokości co najmniej 300 tys. zł i odszkodowanie związane z zakazem konkurencji. Jego poprzednik dostał za to dodatkowo ponad milion złotych.

W środę wieczorem niespodziewanie odwołany został prezes największego polskiego ubezpieczyciela firmy PZU. Decyzję taką podjęła rada nadzorcza, w której decydujący głos mają przedstawiciele państwa, do którego należy prawie 35 proc. wszystkich udziałów.

Michał Krupiński żegna się z posadą bogatszy o grubo ponad milion złotych. Tylko do końca 2016 roku z tytułu wynagrodzenia zainkasował 1 mln 377 tys. zł. Wynika to z rocznego sprawozdania finansowego PZU. Jeśli dodać do tego proporcjonalne pieniądze za trzy miesiące tego roku, wychodzi w sumie 1 mln 721 tys. zł.


 

Zobacz również