Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Limanowej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Limanowej

Wczoraj w Limanowej odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się one „Marszem Pamięci".

Pod tablicę pamiątkową Pomordowanych Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu parafialnym samorządowcy z naszego regionu, a także przedstawiciele urzędów, szkół i służb mundurowych złożyli znicze i kwiaty. Nie mogło oczywiście zabraknąć apelu pamięci. Wcześniej kpt. Stanisław Dębski przedstawił krótki rys historyczny postaci niezłomnych bohaterów ziemi limanowskiej stawiających czynny opór sowietyzacji Polski. Apel Pamięci.

Podczas uroczystości ks. Stanisław Wojcieszak odmówił modlitwę za dusze poległych żołnierzy wyklętych – również tych z terenu powiatu limanowskiego. Po uroczystościach na cmentarzu w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej odprawiona została uroczysta msza święta w intencji żołnierzy wyklętych.

Po niej w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury odbyła się druga część uroczystości. Marcin Chorązki z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie przybliżył wszystkim wydarzenia dotyczące działalności żołnierzy niezłomnych, które miały miejsce w latach 1944-56. Wykład ten został wzbogacony o projekcję filmu „Rączy” w reżyserii Dariusza Walusia. 

Bezpośrednio po prelekcji orkiestra „Echo Podhala” wykonała koncert pieśni patriotycznych.

Organizatorami tegorocznych obchodów byli Powiat Limanowski, Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej oraz Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe „Ziemia Limanowska”, przy współudziale Związku Strzeleckiego „Strzelec” z powiatu limanowskiego.

Oprac. na podstawie:powiat.limanowa.pl

Zobacz również