CANTICUM IUBILAEUM nagrodzeni w Żorach

CANTICUM IUBILAEUM nagrodzeni w Żorach

W minioną sobotę 1 kwietnia w Żorach odbyła się już XII edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej. W przesłuchaniach wzięło udział 19 zespołów z całego kraju.

 W konkursie nie było kategorii i brały w nim udział chóry mieszane, schole, zespoły kameralne i  zespoły śpiewacze. Wśród  najliczniej reprezentowanych chórów mieszanych, najwyżej został oceniony limanowski Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM pod dyrekcją Marka Michalika. Chórowi z Limanowej przyznano II miejsce w konkursie.

Wyniki konkursu:
Nagrodę główną – Grand Prix, otrzymał Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” działający przy parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach pod dyrekcją Grzegorza Michty.

I miejsce przyznano Scholi Duszpasterstwa Akademickiego „Albertinum” z Gliwic, pod dyrekcją Szymona Szymika.

II miejsce zajął  Chór „Canticum Iubilaeum”, działający przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, a jego dyrygentem jest Marek Michalik.

III miejsce otrzymał Wyższobramski Chór Kameralny z parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Cieszynie, dyr. Piotr Sikora.

Jury przyznało także wyróżnienia, które otrzymali:

– wyróżnienie ks. prałata J.Szewczyka – Chór Ekumeniczny z parafii ewangelicko-augsburskiej w Karpaczu, dyr. Bernard Stankiewicz,

– wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta – Marcin Zborek (chór Adoramus z parafii p.w. NMP Matki Kościoła w Rdzawce),

– wyróżnienie za najlepszą pieśń pasyjną – Canticum Novum z parafii Św. Stanisława BM w Suszcu, dyr. Szymon Cichoń,

– wyróżnienie posła RP Izabeli Kloc – chór ”Beatitudo” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie, dyr. Krzysztof Dudzik,

– wyróżnienie dla chóru Cantate Deo z parafii p.w. Krzyża Św. w Tychach, dyr. Michał Brożek,

– wyróżnienie dla Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani z Sanktuarium Narodowego na Jasnej Górze w Częstochowie, dyr. Jarosław Jasiura.

O godzinie 15:30 w kościele parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Żorach odbył się występ  trzech chórów, które organizatorzy zaprosili do wykonania koncertu. Zaprezentował się  Chór kameralny CANTICUM NOVUM z Suszca , Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna oraz limanowski Chór CANTICUM IUBILAEUM.  Natomiast o godzinie 18:00 została odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa Marka Szkudło, po której ogłoszono wyniki
i wręczono nagrody, a także wysłuchano koncertu laureatów.

– Bardzo się cieszymy z kolejnej  nagrody dla naszego chóru. Zdaniem jurorów poziom uczestników w tegorocznej edycji był bardzo wyrównany i wysoki. Wśród chórów zostaliśmy najwyżej ocenieni, co ogromnie cieszy. Nasza praca i wysiłek dyrygenta w przygotowanie do prezentacji konkursowej został doceniony i nagrodzony. Trzeba wiedzieć, że na  konkursy przyjeżdżają chóry i zespoły doskonale przygotowane, co bardzo  motywuje do wytężonej pracy.  Dokładnie dziesięć lat temu, w 2007 roku, byliśmy zdobywcami nagrody Grand Prix na tym właśnie konkursie – mówi prezes chóru, Krzysztof Młynarczyk 

Wyjazd chóru CANTICUM  IUBILAEUM mógł się odbyć dzięki życzliwym sponsorom –  Zakładom Mięsnym SZUBRYT oraz Przedsiębiorstwu Produkcji Lodów KORAL.

Zobacz również