Mszana Dolna. ”Mały Pretekst” z dużą nagrodą

Mszana Dolna. ”Mały Pretekst” z dużą nagrodą

30- 31 maja 2017 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie odbył się Finał 5 Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego im. Felicjana Dulskiego.

Podczas dwóch dni festiwalowych zaprezentowało się 10 zespołów z całej Polski, wyłonionych w drodze eliminacji. Wśród nich znalazła się grupa teatralna „Mały Pretekst” z  Zespołu Szkół Miejskich  nr 2 w Mszanie Dolnej prowadzona przez panią Katarzynę Wasilewską.

Celem Festiwalu  nie jest rywalizacja  między grupami teatralnymi, ale  pokazanie wartości teatru  pod względem  jego  wykorzystania  w edukacji dzieci,  młodzieży i dorosłych.   Sam Festiwal  jest żywą dyskusją i przeżywaniem sztuki oraz docenieniem ogromnej roli, jaką pełni teatr amatorski w Polsce. Dlatego też organizatorzy poprzez konfrontację zespołów,  doświadczeń  reżyserów teatralnych, aktorów i instruktorów  teatrów zachęcają  nauczycieli  i twórców do korzystania  wychowawczych  i poznawczych dobrodziejstw  teatru.  Całe dwa dni należały zatem do  entuzjastów  sztuki – tych małych i tych nieco większych. Pierwszego dnia Festiwalu prezentowało się 6 zespołów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, m.in. grupa teatralna „Pod Pretekstem”  z Mszany Dolnej.  Młodzi artyści przedstawili się w sztuce „Jacy jesteśmy?” Ta ośmiominutowa pantomima to  refleksja o naszym świecie współczesnym, w szczególności o współczesnym świecie młodego pokolenia.  Występ został owacyjnie przyjęty przez publiczność. Poziom wszystkich  prezentacji  finałowych  był  bardzo wysoki. 

Tym większym wyróżnieniem  dla zespołu  i ukoronowaniem dotychczasowej  jego pracy twórczej okazała się  nagroda Grand Prix Festiwalu, którą jury  w składzie: Agnieszka Rzepka – Basta, Anna Sufryda i Krzysztof Grygier  przyznało za „mądrą tolerancję, twórczą zabawę i promocję wartości chrześcijańskich”. Ponadto „Mały Pretekst” pochwalony został „za czystość inscenizacji, podjęcie ważnego tematu,  oszczędność środków i oryginalność”. Natomiast pani Katarzyna Wasilewska otrzymała Nagrodę Specjalną za reżyserię. 

Ogromne brawa należą się organizatorom Festiwalu, którzy  zadbali o to,  by całe wydarzenie przeprowadzone było w kulturalnej  i pełnej szacunku atmosferze. Dzięki tak wspaniałej uczcie kulturalnej bogatej w różne formy teatralnego przekazu wszystkie grupy teatralne  mogły nabrać wielu  ciekawych doświadczeń.  

Grupa teatralna „Mały Pretekst”  składa gorące podziękowania wszystkim, którzy wsparli nie tylko finansowo, ale i sercem działania zespołu, m.in. Panu Burmistrzowi – Józefowi Kowalczykowi.

Dokonania „Małego  Pretekstu”:

2015 r. – I miejsce  na  Festiwalu Teatrów „Karuzela Marzeń” w Michałowicach
             – wyróżnienie  na XXIII  Małopolskich Spotkaniach Teatrzyków Dziecięcych
                w Krakowie
2016r.  – Laureat  XXXI Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „BAJDUREK”,
     – I miejsce  na  Festiwalu Talentów im. Jana Pawła II w Łostówce ,
2017 r. – Grand Prix 5 Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego im. Felicjana Dulskiego

Zobacz również