Mszana Dolna na podium oceny aktywności gmin subregionu sądeckiego.

Mszana Dolna na podium oceny aktywności gmin subregionu sądeckiego.

Mszana Dolna znalazła się w wielkiej trójce wyróżnionych w rankingu Oceny aktywności gmin subregionu sądeckiego. Uroczysta gala odbyła się w minioną sobotę, 23 czerwca.

Pierwsza wyróżniona została Muszyna, na drugim miejscu znalazła się Mszana Dolna, a trzecie miejsce zajęła Krynica Zdrój. Burmistrz Miasta Józef Kowalczyk wrócił z gali aż z trzema dyplomami: za II miejsce w kategorii głównej – „Uogólnionej oceny aktywności gmin Subregionu Sądeckiego” w 2016 roku, za I miejsce w kategorii „Dynamika” oraz za II miejsce w „Pozainwestycyjnej działalności gospodarczej”. Znaleźć się na podium z dwoma gminami o mocnym turystycznym standardzie to wielki sukces dla naszego miasta. Tym bardziej, że ocenie poddawane jest 39 miast i gmin subregionu sądeckiego (powiaty sądecki, gorlicki i limanowski), a także miasto Nowy Sącz.

Dokonywana raz w roku Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego obejmuje aż dwadzieścia cztery  kryteria oceny i sześć kategorii. Nagrody w najważniejszej kategorii wręczał Zygmunt Berdychowski, prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”, który podkreślał, że Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego to swoistego rodzaju konfrontacja aktywności. Zaprezentowane dziś wyniki rankingu aktywności gmin subregionu sądeckiego wykazały jak trudnym zadaniem jest jednocześnie dbać o przychody, nie zaniedbywać inwestycji, troszczyć się o zbilansowanie wydatków, zachowując jednocześnie wysoki poziom świadczeń dla mieszkańców.

Na uroczystej gali, prezentującej wyniki pracy tworzącego ranking zespołu ekonomistów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Fundacji Sądeckiej, znaleźli się zatem sami najlepsi samorządowcy naszego regionu. Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego odbyła się już po raz dziewiąty. Nasze miasto reprezentował Burmistrz Józef Kowalczyk, który na uroczystość wybrał się z Przewodniczącą Rady Miasta Agnieszką Modrzejewską-Potaczek, radnym Januszem Matogą oraz Wójtem Niedźwiedzia Januszem Potaczkiem. W tym roku także podzielona została na kilka kategorii. Jako pierwsze zaprezentowane zostały wyniki oceny w kategorii „Generowanie dochodów”.  Pierwsze miejsce zajęła Gmina Uzdrowiskowa Muszyna. Drugie miejsce Gmina Chełmiec rządzona przez Wójta Bernarda Stawiarskiego, trzecie zaś – Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Krynica-Zdrój.

W kategorii „Pozainwestycyjna działalność gospodarcza” triumfowała także Muszyna, Limanowa, miejsce drugie ex aequo przypadło Mszanie Dolnej, której włodarzem jest burmistrz Józef Kowalczyk i Gminie Uzdrowiskowej Krynica-Zdrój.  Trzecia lokata przypadła Limanowej rządzonej przez burmistrza Władysława Biedę.

Zwycięzcą kategorii „Aktywność Inwestycyjna Gminy” została gmina Kamienica, której włodarzem jest wójt Władysław Sadowski. Drugie miejsce w tej kategorii przypadło Gminie Grybów rządzonej przez wójta Piotra Kroka. Miejsce trzecie  Miasto i Gmina Stary Sącz z gospodarzem burmistrzem  Jackiem Lelkiem.

Czwartą kategorią rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego były „Efekty Polityki Społecznej”. W tym obszarze, według opracowanych przez ekonomistów PWSZ danych Regionalnej Izby Obrachunkowej, najlepszy okazał się Nowy Sącz. Dyplom odbierał wiceprezydent Wojciech Piech. Drugie miejsce zajęła Gmina Uzdrowiskowa Krynica-Zdrój, a trzecie miejsce – Miasto i Gmina Biecz, której włodarzem jest Mieczysław Wędrychowicz.

Ostatnia, acz równie ważna, podkategoria Oceny Aktywności Gmin to „Dynamika”. Tu triumfowało miasto Mszana Dolna, której włodarzem jest burmistrz Józef Kowalczyk.Niemal równie dobre okazały wyniki Gminy Grybów, co pozwoliło wójtowi Piotrowi Krokowi odebrać dyplom za zajęcie drugiego miejsca. Miejsce trzecie – ex aequo-  przypadło gminie Słopnice, którą rządzi wójt Adam Sołtys oraz gminie Gorlice na czele z wójtem Ryszardem Guzikiem. O wspaniałą oprawę muzyczną Gali zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Barcic pod batutą Jana Jamrozowicza, a w role prezenterów wcielili się Jerzy Bochyński wiceprezes Fundacji Sądeckiej  i Monika Fikiel-Szkarłat. Prezentacji wyników rankingu i gali wręczania nagród towarzyszyły cykl warsztatów „Samorząd Subregionu Sądeckiego – Perspektywa roku 2018 oraz innowacyjnego samorządu.

Źródło:mszana-dolna.eu

Zobacz również