OBW. Śladami drogi krzyżowej na Urbanią Górę

OBW. Śladami drogi krzyżowej na Urbanią Górę

Po raz drugi spotkanie na Urbaniej Górze inaugurowało akcję Odkryj Beskid Wyspowy. Choć to szczyt nie wysoki bo liczący 674 m npm, to kryje niezwykły skarb cykl rzeźb zwany Kalwarią Tokarską. Tworzy ją od ponad 20 lat miejscowy rzeźbiarz i kościelny Józef Wrona.

Organizatorzy nadali inauguracji rodzinnych wędrówek po Beskidzie Wyspowym w 2017 roku piękną oprawę. Dopisali również wędrowcy  w ilości ponad 1000 osób. Gości  powitał Władysław Piaściak, wójt gminy Tokarnia. Na polanie pod szczytem Urbaniej Góry mszę św. sprawowali ks. kanonik Robert Pietrzyk, Proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Tokarni i ks. prałat Jan Kabziński, Kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Oprawę  muzyczną  spotkania  zapewnili  Orkiestra Dęta OSP Tokarnia pod kierownictwem Janusza Jędrochy ,  Zespół Regionalny „Kliszczacy” w Tokarni pod kierownictwem Stanisława Funka, Schola Śnieżnej Pani z Tokarni pod kierownictwem Teresy Hans. Tradycyjnie przygotowano wiele konkursów. Najmłodszym zdobywcą Urbaniej Góry był 4.5 miesięczny Szymon Woś z  Rzeszowa, a najstarszą 84 letnia Józefa Hobot z  Tokarni.

Z najdalszego zakątka Polski przybyła Renata Dziemiańczyk z Białystoku, z Europy Antonia Palacz z Wiednia /Austria/. Największą wiedzą o Beskidzie Wyspowym i Gminie Tokarnia wykazali się  Katarzyna Morajko z Przenoszy przed  Wiesławem Jacak z Klęczan i Marleną Jędrocha z  Tokarni. Najmilszą wybrano Teresa Hans z Tokarni, a najmilszym uczestnikiem  Stanisława Nawarę z Tokarni.

Wyjątkowe smakołyki przygotowały  członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Tokarni /przewodnicząca Maria Jędrocha/ i i Stowarzyszenia „Tokarzanki  Ponadto miejscowa firma cateringowa z Tokarni częstowała gości smaczną grochówką i kiełbasą z grilla.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali druhowie z OSP Tokarnia pod kierunkiem naczelnika Stanisława Wróbla.

Można śmiało powiedzieć że była to wyjątkowo udana inauguracja akcji Odkryj Beskid Wyspowy i wielkie podziękowania  dla jej organizatorów w szczególności dla Bartłomieja Dyrcz dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Tokarni, ks. Roberta Pietrzyka i Ignacego Hanusiaka.

Za tydzień 11 czerwca czeka na turystów kolejna wyspa – Śnieżnica. 

Zobacz również