OBW. Taniec i śpiew turystów rozpędził mgłę nad Luboniem Wielkim

OBW. Taniec i śpiew turystów rozpędził mgłę nad Luboniem Wielkim

Niedzielny poranek i stacja narciarska Polczakówka w Rabce Zaryte. Stąd wyszli uczestnicy trzeciej już wędrówki w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Turyści na osłonięty mgłą Luboń Wielki wędrowali szlakiem niebieskim. Inni bardziej stromy, ale krótszy szlak czarny z Glisnego.

Mimo niepewnej pogody dopisali turyści , którzy w liczbie ponad  500 zjawili się na szczycie. Organizatorzy Miasto Rabka Zdrój i Gorczański Oddział Związku Podhalan przygotowali ciekawy i bogaty program.  

Turystów powitał Kazimierz Żarnowski Prezes Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce Zdroju.  Mszę Św. przy kaplicy Matki Boskiej Lubońskiej odprawił  ks. Tadeusz Bogucki proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Rabce Zaryte.

Bernatka – bo tak dawniej zwali miejscowi Luboń Wielki rozbrzmiewała muzyką i śpiewami góralskimi wykonywanymi przez członków Zespołu Regionalnego „Robcanie „ i „Robcusie” pod kierunkiem Jana Surówki i Anny Ceremugi.  

Wędrowcy mogli wzmocnić swoje siły  smaczną grochówką oraz regionalnymi przysmakami. Mogli również spróbować swoich sił w konkursie tańca góralskiego, w którym najlepsi okazali się  Katarzyna Szczepanik i Jakub Nowak (Zagórzany i Słupia) przed Kingą Palacz i Feliksem Majdą (Lipowe i Mszana Dolna) oraz Magdaleną Palacz i Maciejem Kozą (Lipowe i Dobra).

W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Rabka Zdrój największą wiedzą wykazali  Magdalena Cholewa z Mszany Dolnej (I miejsce) przed Karoliną Jędrochą z Krzczonowa ( II miejsce) i Wiktorem Mamakiem z Limanowej (III miejsce).   

Najmilszą spotkania na Luboniu wybrano  mieszkańców Rabki Zdroju: Anię Pyrz  i Dariusza Surówkę. Najmłodszym zdobywcą „Bernatki” okazała 4-letnia Ania Palacz z Lipowego, a najstarszym 91-letni Julian Kasprzyk z Mszany Dolnej.

Z najdalszego zakątka Polski na Luboń Wielki przybyli Lucyna i Jan Krawczykowie z Tarnowa , a z najdalszego zakątka świata Aleksandra Sobór z  Chicago (USA).  

Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody i pamiątki z rąk Kazimierza Żarnowskiego i Kazimierza Zapały Prezesa i W-ce Prezesa Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce Zdrój. Nad bezpieczeństwem turystów czuwał GOPR – Oddział w Rabce Zdrój pod dowództwem Jarosława Jurczakiewicza.

25 czerwca, a więc w pierwszy weekend wakacji turyści będą odkrywać Modynie, zwaną górą zakochanych. 

Zobacz również