Zaproszenie na V Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej

Zaproszenie na V Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej

W Najbliższą niedzielę 18 czerwca na stacji PKP w Dobrej odbędzie się V Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 14.00.

Historia stacji kolejowej w Dobrej sięga roku 1884, zbudowana została przez Austriaków  jako stacja na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Przez lata służyła jako szlak komunikacyjno-towarowy. 

 

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku linia ta została zamknięta. Kilka lat temu dzięki grupie pasjonatów na trasie kolejowej znów zaczęły pojawiać się pociągi w zabytkowym składzie.Obecnie przejazdy pociągami„retro”wpisały się w krajobraz Beskidu Wyspowego.Atutem  jest malownicza trasa kolejowa, która prowadzi terenami Galicji. Została ona okrzyknięta jedną z najpiękniejszych w Polsce.

Pociąg „retro” staje się inspiracją wydarzeń kulturalnych w regionie. Podobnie było w przypadku Galicyjskiego  Pikniku Kolejowego. Naszym celem jestchęćukazania piękna terenów i kultury Beskidu Wyspowego,odświeżenia  zanikających tradycji kolejarskich na tym terenie, stworzenie możliwości nieszablonowego spędzenia wolnego czasu. Efektem naszych starań stałosię utworzenie dodatkowej atrakcji, która dostarczy rozrywki zarówno turystomjak i mieszkańcom.

Ważniejszymi punktami programu będą:przyjazd pociągów Retro, Przegląd KolejowejPiosenki,  w którym wezmą udział przedstawiciele gmin wchodzących w skład Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Ciekawym i skłaniającym do refleksji punktem będzie dyskusja panelowa pt. „Tradycja i przyszłość kolei galicyjskiej”. Referaty zostaną zaprezentowane na scenie, następnie dyskusja przeniesie się do „Kącika Wspomnień Kolejarskich”.

W tym miejscu będą mogli spotkać się także emerytowani pracownicy kolei z gmin Beskidu Wyspowego, którzy przy okazji zyskają możliwość spotkania i wymienienia swoich wspomnień i przeżyć związanych z tematyką kolei. Kluczowym punktem programu będzie próba pobicia rekordu świata w ilości osób śpiewających jednocześnie piosenkę kolejową – w tym roku będzie to „Dwa serca jak pociągi dwa”.

Podczas wydarzenia wystąpią również zespoły „Zośka C-dur”, który zaprezentuje muzykę turystyczną, oraz będzie akompaniował do piosenek kolejowych śpiewanych przez uczestników imprezy. Kolejnym muzycznym akcentem będzie także występ muzycznych talentów z terenu Gminy Dobra. Wydarzenie to uświetni także występ Orkiestry Dętej, oraz Zespołu Regionalnego.

Dodatkowymi atrakcjami będzie możliwość przejazdu zabytkową drezyną kolejową w obrębie stacji PKP w Dobrej (we współpracy z Skansenem Taboru Kolejowego Chabówka – bezpłatne udostepnienie drezyny), kącik animacji dla dzieci o tematyce kolei. Quizy i konkursy związane z koleją przeprowadzane zarówno na scenie jak i w kąciku animacyjnym oraz możliwość przejazdu pociągiem retro z Dobrej do Kasiny Wielkiej oraz z powrotem do Dobrej (w trakcie trwania pikniku). Zostanie zorganizowane stoisko promocyjne, gdzie uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z ofertą kulturalną terenów Galicji.

Każdy uczestnik pikniku otrzyma na pamiątkę upominek w postaci pocztówki.

Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że pobudzimy tym samym zainteresowanie zabytkową linią kolejową, jak i sercem Beskidu Wyspowego, które posiada bogate dziedzictwo kulturowe.

Organizator: Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego,

Patroni:Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej, Skansen Taboru Kolejowego Chabówka, Stowarzyszenie Lokomotywa, Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, Urząd Gminy Dobra, Odkryj Beskid Wyspowy, Forum Gmin Beskidu Wyspowego

Patroni medialni: wydarzenia jest: Radio Plus, Portal internetowy Limanowa.in, TVP3 Kraków, Gazeta Krakowska, TV28

Sponsorzy: Urząd Gminy Dobra, Firma Hołuj i Synowie z Dobrej, oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach projektu „V Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej” dofinansowanego ze środków Mecenat Kulturalny z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Program wydarzenia:

•14:00 – Przyjazd pociągu i rozpoczęcie wydarzenia

•14:10 – Powitanie i przemówienia zaproszonych gości

•14:30 – Rozpoczęcie panelu dyskusyjnego „Tradycja i przyszłość kolei galicyjskiej”. Panel będzie odbywał się w „Kąciku Kolejarskim” do godz 15:30

•15:00 – Rozgrzewka i próba pobicia rekordu świata w śpiewaniu piosenki kolejowej w tym roku będzie to „Serca dwa jak pociągi dwa”

•15:30 – Podsumowanie panelu dyskusyjnego na scenie

•15:45 – Występ talentów wokalnych z terenu Gminy Dobra

•16:20 – Występ Kapeli ludowej ze Skrzydlnej

•16:40 – Koncert zespołu Zośka C-dur

•17:40 – Pożegnanie pociągu

Dodatkowe atrakcje:

•Możliwość przejazdu pociągiem RETRO  trasa: Dobra- Kasina Wielka – Dobra.

   Odjazd o godz. 16:15, powrót o godz. 17:15   Bilety do nabycia podczas imprezy.

•Strefa gier i zabaw dla dzieci

•Zwiedzanie składu kolejowego

•Przejazdy ręczną drezyną kolejową

•Stoiska regionalne i gastronomiczne

Zobacz również