AMK Limanowa – organizator 9 Rundy FIA EHC – FIA Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich oraz 5 i 6 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski opublikował listę zgłoszeń do imprezy, która odbędzie się w najbliższy weekend (14-16 lipca).
Na liście zgłoszeń znalazło się 103 zawodników z 8 państw. 47 z nich klasyfikowanych będzie w mistrzostwach Europy,82 zawodników zgłosiło się w GSMP.
Najwięcej kierowców to oczywiście Polacy, na liczącej 5493 m trasie ze Starej Wsi na Przełęcz pod Ostrą zobaczymy także 10 Czechów, 8 Włochów ( ich park serwisowy będzie miał rekordową długość ponad 50 metrów), 4 Francuzów, 2 Austriaków, 2 Słowaków, 1 Szwajcar i 1 kierowca z Republiki Kosowo.
Na starcie do sobotnich treningów i niedzielnych podjazdów wyścigowych pojawi się cała czołówka FIA EHC. Po 8 Rundach serialu w kategorii 2 Competition ( bolidy) pierwsze miejsce zajmują ex quo Christian Merli ( IT, rekordzista trasy z czasem 1:55,413) i wielokrotny mistrz Europy Simone Faggioli (IT), którzy mają po 125 punktów. Na miejscu trzecim na razie znajduje się Lukas Vojacek (CZ). Kategoria 1 Production czołówka to kolejni kierowcy, których zobaczymy w Lmanowej: prowadzący Tessitore ( AUT 85 pkt), drugi Tomas Vavrinec ( CZ 82,5 pkt) i trzec Lukas Vojacek ( CZ 80,5 pkt).
Sobotnie podjazdy dla klasyfikowanych w FIA EHC będą oficjalnymi treningami, zaś dla GSMP będzie to 5 Runda. W polskiej klasyfikacji generalnej prowadzi Dubai ( 65 pkt), miejsce drugie to Waldemar Kluza ( 60 pkt), trzeci jest Roman Baran ( 35 pkt). Grupa N to prymat Rafała Serafinowicza, zaś wśród kierowców samochodów historycznych lideruje Wojciech Subocz.
Niedzielne starty to Rundy zarówno FIA EHC jak i GSMP.
Kibice, którzy nie będą mogli śledzić zmagań na miejscu, będą mieli szereg możliwości oglądania imprezy w TVP i na ekranach komputerów. W sobotę i w niedzielę relacje z imprezy pojawiać się będą na antenach ogólnopolskiej TVP 3 i regionalnej TVP 3 Kraków, obraz z rozmieszczonych na trasie kamer będzie dostępny na stronie wyścigu ( WWW.wysciggorski.pl), gdzie także będą dostępne wyniki online. Tegoroczną nowością będzie radio wyścigowe; Race Radio nadawać będzie na częstotliwości 100,3 FM. Zaś mieszkańcy Limanowej będą mogli obserwować wyścig na umieszczonym przez Urząd Miasta w rynku telebimie.
To nie koniec przygotowanych przez organizatorów atrakcji. W sobotę na limanowskim rynku rozstawi się Pit Stop: specjaliści z Profi Auto bezpłatnie dokonywać będą przeglądów stanu technicznego aut. Jeżeli dopisze pogoda, nad głowami kibiców swoje umiejętności zaprezentuje grupa paralotniowa, szczęśliwcy będą mogli zasiąść na prawym fotelu Fiata 124 Abarth i w roli pasażera kierowcy rajdowego przejechać się po trasie wyścigu.
W przerwach pomiędzy podjazdami kibice dziennikarze będą mogli skorzystać z kursujących wahadłowo po trasie wyścigu autobusów, podstawionych przez partnera imprezy PKS Pasyk & Gawron.
AMK Limanowa w tym roku zaprosiła do współpracy DKMS. Wykorzystując ogromną frekwencję kibiców ( ponad 20 tys. przez dwa dni w 2016), wolontariusze zachęcać będą do rejestrowania się w bazie dawców szpiku; w ten sposób wyścigowi kibice będą mogli pomóc osobom dla których przeszczep szpiku jest szansą na odzyskanie zdrowia.