OBW. Ponad 1500 turystów na turystycznym spotkaniu pod Mogielicą

OBW. Ponad 1500 turystów na turystycznym spotkaniu pod Mogielicą

Po raz 19 na Mogielicy odbył się złaz turystyczny. Wędrówka na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego była ósmą w ramach odkrywania i przemierzania beskidzkich szlaków.

Turyści mieli do wyboru wiele szlaków zielony z Przełęczy Słopnickiej i Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego,  niebieski z Jurkowa i Półrzeczek .

Najciekawszy okazał się z Zalesia, albowiem był połączony  z otwarciem ścieżki historyczno- edukacyjnej- Śladami partyzanckiego oddziału „WILK”z odtworzonym obozem partyzanckim na Koryciskach. Ścieżka powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, Klubu  Historycznego im. AK w Olkuszu, Gminy Słopnice, Nadleśnictwa Limanowa.

Pogoda wynagrodziła wysiłek wędrowcom, którzy mogli podziwiać piękne widoki na Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry .                                                                    

Na Polanie Stumorgowej gości powitał Adam Sołtys Wójt Gminy Słopnice.  Mszę Świętą Polową ks. Stanisław Wojcieszak – kapelan Cechu Rzemiosł Różnych. Oprawę muzyczną  Mszy i spotkania zapewnił  Zespół Regionalny „Zbyrcok” ze Słopnic pod kierownictwem Elżbiety Curzydło.                                                                                                    

Organizatorzy przygotowali tradycyjnie liczne konkursy, a turyści mogli wzmocnić siły smaczną kiełbasą z grilla.                     

Najmłodszymi zdobywcami  Mogielicy zostali 4 miesięczna Aleksandra Bielska z  Dobrej, 4-miesięczna Iga Curzydło z Czechowic i 5-miesięczny Jaś Franczyk z Limanowej, a najstarszym 84 letni Edward Siwek z  Krakowa.  

Z najdalszego zakątka Polski  przybył Piotr Łaziński ze Szczecina, ze świata Bartosz Cierniak z Cork, Irlandia.

W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Słopnice zwyciężył  Patryk Gaura ze Słopnic przed Tomaszem Przybytek z  Dobrej i Tymoteuszem  Jonik z  Laskowej.  Wyróżnienie za rodzinne otrzymała 25-osobowa rodzina Florków z Wiela k. Gdańska.      

Miss Mogielicy 2017 i zarazem najmilszą uczestniczką złazu została  Oktawia Wipper z Ornontowic k. Siemianowic Ślaskich, I wicemiss  Aleksandra Śliwa ze Słopnic, II wicemiss Patrycja Gaura ze  Słopnic.

W konkursie na Strongmena 2017 i zarazem najmilszego zwyciężył  Andrzej Wolak z Żegociny przed Wojciechem Trzupkiem z Jurkowa i Karolem Ptakiem z Chełmka k. Oświęcimia. Wszyscy laureaci konkursów otrzymali statuetki i nagrody, które wręczał Adam Sołtys – Wójt Gminy Słopnice.

W spotkaniu uczestniczyli m. innymi delegacja ze Chlebnic na Słowacji ze Starostą Milanem Makson, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Limanowej ze Starostą Janem  Puchałą i Przewodniczącym Rady Powiatu Tomaszem Krupińskim oraz grupa turystów z Piekar Śląskich pod opieką Dariusza Gacka, autora przewodnika turystycznego po Beskidzie Wyspowym.

O bezpieczeństwo turystów zadbali członkowie Sekcji Limanowsko – Kamienickiej GOPR, transport zapewnili druhowie OSP ze Słopnic Górnych i Dolnych.

Organizacja spotkania na Mogielicy: Krystyna Wikar, Anna Strug i Edward Sroka  z Urzędu Gminy Słopnice. Turyści wędrowali pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Karola Sipaka.

Za tydzień 3 września 2017 roku kolejna wędrówka na Ćwilin. 

Zobacz również